Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Çanakkale Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşleri
  • Kültürel Geziler

İlyada Destanından Gelen Adatepe Köyü

Kaz Dağları’nın az bilinen güzelliklerinden ve önemli devletlerin yerleşim yerlerinden olan Adatepe köyü bugün felsefe ve edebiyat köyü olma yolunda ilerliyor.

İlyada destanına konu olmuş ve ismi Gargaros olarak geçen Adatepe köyü, eski çağlardan bu yana Truva, Pers, Atina, Roma, Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin egemenliğinin altına girmiş önemli bir yerleşim yeridir.

1980’li yıllarda bir grup yazar arkadaş tarafından keşfedilmiş ve kurtarılmıştır. Diğer köylerden farklı bir vizyona sahip olduğu ilk bakışta anlaşılıyor. Vizyon sahibi dememizin sebebi bu köyün bir felsefe ve düşünce merkezi olmasının hedeflenmesidir.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

80’lerden önceki dönemlerde terk edilmeye yüz tutmuş ve hayalet kasaba olma yolunda ilerleyen bu köy, İstanbullu bir grup arkadaş tarafından devletten hiçbir destek alınmadan yenilenmiş, köyde bulunan evler ise tek tek restore edilmiştir.

Bugün İtalya köylerini andıran, dönüşümlü olarak halk tarafından temizlenen pırıl pırıl sokakları ve mimarisiyle Adatepe köyü, yerli-yabancı herkesin ilgi odağı olmuştur.

Kurtuluş Savaşı’na dek Rumlarla Türklerin beraber yaşadığı köy, savaş sonrası mübadeleden sonra ayrılan Rumların ardından Midilli ve Girit’ten göçen Türklere kalmıştır. Daha sonrasında 1980 yılına dek yavaş yavaş göç vererek ıssızlaşmıştır.

Adatepe Köyünde Görülmesi Gerekenler

Rum mimarisi ile Osmanlı mimarisinin farkını yansıtan tarihi evler, köyün en ilgi çekici yanlarının başında geliyor. Taş evlerin yanı sıra Türk tipi konakların da yer aldığı köy sokaklarında gezmek insanı bambaşka diyarlara götürüyor.

1985 yılında son kez eğitim veren köy ilkokulu, öğrenci azlığı nedeniyle kapatılmıştır. Ekibin valilikten kiraladıkları ve restore ettikleri köyün eski ilkokulu bugün Taş Mektep adı verilmiş bir felsefe ve edebiyat atölyesine dönüştürülmüştür.

Birçok sanatçı ve akademisyen taş mektebin kurucuları arasında yer almaktadır. Taş mektep genellikle yaz aylarında hizmet vermektedir.

Kazdağları’nın en ünlü yerlerinden olan Zeus Altarı da Adatepe’nin sırtlarında bulunuyor. Devasa bir kaya kütlesine oyularak yapılmış olan Zeus Altarı, oturma alanları, sarnıç ve sunak nişlerinden oluşuyor.

Mitolojide’ki adı İda olan Kazdağları’nın zirvelerinde bulunan Zeus Altarı’na merdivenle çıktığınızda sizlere nefes kesen bir Midilli ve Edremit Körfezi manzarası sunuyor. Zeytinyağı Müzesi ile ünlü Adatepe köyünün yemekleri de bir o kadar meşhurdur.

Adatepe Köyü Nerededir? Nasıl Gidilir?

Çanakkale’ye 105 kilometre mesafede bulunan Adatepe köyü, Kaz Dağları’nı ve Küçükkuyu’yu geçtikten 5 kilometre sonra karşınıza çıkıyor.

Adatepe Otelleri

Kaz Dağları’ndaki doğa ile iç içe olan bungalov pansiyonlardan lüks otellere kadar pek çok konaklama seçeneğiniz mevcuttur. Sizin için en uygun oteli bulmak için hemen tıklayınız.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster