Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Yaz Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Çanakkale Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Kültürel Geziler

İlyada Destanının Eşsiz Kenti Troya Yeniden Hayatta

İlyada destanında yer alan ve Troya Savaşı’nın geçtiği bu topraklar dünyaca ünlü arkeolojik çalışmalarının yürütüldüğü en kıymetli topraklardan biridir. MÖ 3000 yılına kadar uzanan geçmişi mitolojide de önemli bir yeri olan Troya toprakları bugün Çanakkale ve Tevfikiye köyü olarak hayat sürmektedir.

Bir akaryakıt şirketi tarafından başlatılan Tarihe Saygı Projesi çalışmaları kapsamında koruma altın alınan Tevfikiye köyü, büyük yatırımlar ile bir Arkeo-Köy’e dönüştürülmüştür.

Köy halkından seçilen beş kadın ve beş erkekten oluşan Arkeo-Köy Projesi komitesi ile çalışmaların yürütüldüğü Tevfikiye’de yer alan sağlık ocağı, köy kahvesi gibi pek çok yapı Troya Dönemini yeniden yaşatacak şekilde yenilendi.

Örneğin köyün eski düğün salonu bir kültür sanat merkezine, eski evleri ise atölyelere dönüştürülmüştür. Köy kahvesi dahi Troya Dönemini yansıtan motiflerle ve mimari izlerle yapılandırılmıştır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Bu çalışmaların büyük çoğunluğu Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin desteği ile yapılmıştır. Film gösterimleri, atölye çalışmaları ve 6. Çanakkale Bienali gibi sergilere de ev sahipliği yapmaktadır.

Köylüyle iş birliği içerisinde yürütülen bu projeler topluma kültür bilinci aşılarken, gelen turistlere ise tarihin içinde bir yolculuk yaşatıyor.

Troya Meydanı olarak adlandırılan köy meydanı, Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Fatih Sultan Mehmet’in heykelleri dikilerek bir seyir alanına dönüştürülmüştür.

Bunların yanı sıra Odysseus, Homeros, Paris, Helen gibi Troya Destanı’nın pek çok kahramanın heykelleri de yer almaktadır.

Düğün Salonundan Kültür Merkezine

En ilginç uyarlama projelerinden biri olan Tevfikiye Kültür ve Sanat Merkezi zamanında köyün düğün salonuymuş.

Sergilere ev sahipliği yapan merkezin girişinde, sanatçı Seyhan Boztepe’nin tasarımını yaptığı Mustafa Kemal Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet’i betimleyen iki heykel yer alıyor.

Mimarlığın ilk yapısı olarak anılan Troya evlerinin bir örneği de Tevfikiye köyünde yer alıyor. Troya Evi ve Bahçesi adı verilen bu müze-ev, megaron tipi olarak adlandırılan ve MÖ 3000’li yıllarda ilk kez Ege Bölgesi’nde ortaya çıkmış dikdörtgen yapılardandır.

Times Dergisi tarafından “Dünyada Mutlaka Görülmesi Gereken 100 Muhteşem Yer” listesinde yer alan Troya Müzesi’ne hayran kalacaksınız.

Kronolojik olarak tasarlanmış üç katlı yapıdan meydana gelen müzenin eserleri; Troya’nın Tunç Çağı, Troas Bölgesi Arkeolojisi,, İlyada Destanı ve Troya Savaşı, Doğu Roma ve Osmanlı Dönemi,Troya’nın İzleri, Antik Dönemde Troas ve İlion, Arkeoloji Tarihçesi olarak yedi başlık altında toplanmaktadır.

Tevfikiye köyüne 1 kilometre mesafede bulunan Troya Antik Kenti’ni de mutlaka görmelisiniz.

Troya Müzesi Eserleri

Tevfikiye Köyü Nerededir? Nasıl Gidilir?

Çanakkale’ye bağlı Tevfikiye köyüne şehir merkezinden kalkan toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tevfikiye Köyü Konaklama Seçenekleri

Tevfikiye gezinizde konaklayabileceğiniz birbirinden güzel otel ve pansiyonları görmek için hemen tıklayın.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster