Yayınlanma Tarihi:

Kızılcahamam Kaplıcaları

Ankara kaplıca otelleri söz konusu olduğunda Kızılcahamam yerli ve yabancı turistlerin favori adresi olmuştur.

Ankara’nın kuzeyinde yer alan Kızılcahamam ilçesi, termal kaynaklar açısından Kuzey Anadolu fay hattına yakınlığı ve geçmişindeki aktif volkanlar dolayısıyla Türkiye’nin en zengin termal bölgelerinden birisidir.

Kaplıcaların yanında bulunan tarihi Roma hamamı, Kızılcahamam Kaplıcaları’nın tarihinin o döneme dayandığını göstermiştir.

Kızılcahamam Kaplıcaları’nın Romalılar ve Selçuklular döneminde de işletildiği bilinen Büyük ve Küçük Kaplıca adında iki kaplıcası bulunmaktadır. Bu kaplıcalarda modern konaklama tesisleri de mevcuttur.

Kızılcahamam termal suyu sodyum-bikarbonatlı, klorürlü ve florürlü ve mineralli sudur. Romatizma, siyatik, lumbago, solunum yolları hastalıkları, cilt hastalıkları, nevralji, kırık, çıkık, kan dolaşımı bozuklukları, beslenme bozuklukları, kadın hastalıkları, karaciğer, safra, mide, bağırsak ve metabolizma hastalıklarına iyi gelmektedir.

Sıcaklığı 36-41 derece arasında değişen şifalı sular yirmi dakikalık banyo seanslarıyla uygulanır.

Kızılcahamam Kaplıcaları Nerededir? Nasıl Gidilir?

Ankara’nın kuzeyinde yer alan Kızılcahamam’a 64 kilometre mesafedeki Ankara şehir merkezinden kalkan şehir içi otobüsleri ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sey Hamamı

Meşe ve çam ağaçları arasında huzurlu bir dinlenme adresi olan Sey Hamamı, bikarbonatlı, sodyumlu, kalsiyumlu, karbondioksitli suları ile hem içme kürü hem de banyo şeklinde uygulanabilmektedir.

43 derece sıcaklığındaki Sey Hamamı suyuna işlem yapmadan kaynağından çıktığı ilk hali gibi girebilirsiniz. Sey Hamamı’nda yaygın olarak görülen ikinci evre volkanizmasının tüf, tüfit, aglomera gibi proklastikleri ile andezitik lavlar yer alır.

Şifalı suların romatizmaya, kalp-damar hastalıklarına, kadın hastalıklarına, böbrek, idrar yolu, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Kızılcahamam Bölgesi’ndeki otellerde konaklayarak Sey Hamamı’ndan faydalanabilirsiniz.

Sey Hamamı Nerededir? Nasıl Gidilir?

Kızılcahamam’a 16 km mesafede, Güvem bucağının 2 kilometre batısında bulunan Sey Hamamı’na Ankara merkezinden kalkan şehir içi otobüsleri ile ulaşabilirsiniz.

Ayaş İçmece ve Kaplıcaları

Vücudumuz yaşadığı süre boyunca organizmada biriken zehirli maddeleri idrar, dışkı, ter, safra, tükürük bezleri ve buna benzer boşaltım yolları ile dışarı atar.

Zamanla bu zehirlerin tam olarak dışarı atılması güçleşir, organlar tembelleşir ve zehirli maddeler vücutta birikip artmaya başlar. Bu sebeple herhangi bir rahatsızlığı olmayanların bile senede bir defa içme kürü yapmaları çok faydalıdır.

Ayaş suyu da böbrek ve safra kesesi kum ve taşları düşürülmesine yardımcı olur, kabızlığı önler ve tedavi eder, cinsel fonksiyonları arttırır, mide, bağırsak ve karaciğer tembelliklerini iyileştirir, idrar yolları iltihaplarını tedavi eder, mide ve bağırsakları solucan, şerit ve kıl kurdundan temizler, hazımsızlığı, ağız kurumasını ve müzmin kabızlığı önler, iştahı açar, hormon ifrazını arttırır, nedeni bilinmeyen baş ağrılarını giderir, kanda bulunan toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur, karaciğer, safra kesesi, böbrek gibi iç organların düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Ayaş İçmece ve Kaplıcaları Nerededir? Nasıl Gidilir?

Ankara’ya 80, Ayaş’a 23 km mesafede bulunan Ayaş İçmece ve Kaplıcaları’na, Ayaş ilçe merkezinden kalkan servislerle ulaşım sağlanabilmektedir.

Karakaya Kaplıcası

Selçuklular döneminden beri hamam olarak kullanılan Karakaya Kaplıcası, dört özel banyo ve iki hamam ile ziyaretçilerine hizmet vermektedir.

31 derece sıcaklığındaki su romatizmaya, nörolojik rahatsızlıklara, kadın hastalıklarına, sinir ve kas yorgunluğuna, kalp ve damar hastalıklarına, kan dolaşımı bozukluğuna, eklem rahatsızlığına, kireçlenmeye, sindirim sistemi bozukluklarına, solunum yolu hastalıklarına, kırık çıkığa, egzamaya iyi gelmektedir.

Karakaya Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Ankara’nın Ayaş ilçesi sınırları içinde Şeyh Muhittin mahallesinde bulunan Karakaya Kaplıcası, Ayaş ilçe merkezine yürüme mesafesindedir.

Beypazarı Kapullu Kaplıcası(Hamamı)

Ankara kaplıca otelleri başlıklı bir yazı hazırlanır da Beypazarı unutulabilir mi? Sakarya Nehri kenarında yer alan Beypazarı Kapullu Kaplıcası, Roma Döneminden kalma olduğu tahmin edilen bir adet hamam bulunuyor. Bu kaplıcanın suyu her mevsim 38-40 derece arasında gidip gelmektedir.

Karaciğer, safra kesesi, cilt hastalıklarına iyi gelen Kapullu’ya rağbet oldukça fazladır. Kapullu Kaplıcası’nda insanlar kaplıca suyunda yıkandıktan sonra bahçedeki kuma gömülüp bir süre sonra hamama girip orada vakit geçiriyor.

Kapullu Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Ankara’ya 145 km mesafede yer alan Beypazarı ilçesinin Kapullu köyündeki kaplıcaya, Ankara Otogarından Beypazarı dolmuşlarıyla ulaşabilirsiniz.

Çubuk Melikşah Kaplıcası

Melikşah Kaplıcası romatizma ve cilt hastalıklarına sahip insanların şifa bulma yeridir.

1402 yılından Timur tarafından kızı Melikşah için bir açık hava hamamı olarak yaptırılmış olan Melikşah Kaplıcası, bugün ise valilik tarafından yaptırılmış iki adet olimpik yüzme havuzu ile hizmet vermektedir. Havuz çevresinde her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz tesisler de bulunmaktadır.

Melikşah Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Ankara’nın Çubuk ilçesine bağlı Melikşah köyünde bulunan Melikşah Kaplıcası Ankara’ya 36, Esenboğa Havaalanı’na 4 km mesafede yer almaktadır. Ankara merkezinden kalkan toplu taşıma araçları bile Melikşah Kaplıcası’na ulaşabilirsiniz.

Haymana Belediyesi Medrese Kaplıcaları

Haymana Medrese Kaplıcalar’ı 1991’den beri Haymana Belediyesi tarafından işletilip hizmet vermektedir. İki adet jakuzinin bulunduğu ve kadınlar ve erkekler için özel olarak ayrılan kaplıcalar, 150 kişilik kapasiteye sahiptir.

Sularının sıcaklığı havuzda 43, küvette 41 derece olan Haymana Kaplıcası’na hiçbir soğutma işlemi yapılmamaktadır. Romatizma, nevralji, kan dolaşımı bozuklukları, solunum yolları hastalıkları, kadın hastalıkları, dolaşım bozuklukları, sinir sistemi hastalıkları, mide, karaciğer hastalıkları, safra kesesi ve pankreas hastalıklarına iyi gelmekte, aynı zamanda ciltteki kırışıklıkları da gidermektedir.

Haymana Belediyesi Medrese Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Ankara’nın Haymana ilçesinde yer alan Haymana Medrese Kaplıcaları’na, 77 kilometre uzaklıktaki Ankara Otogarından kalkan otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Haymana Belediyesi Seyran Kaplıcası

Haymana ilçe merkezinin girişinde bulunan Seyran Kaplıcası, iki adet özel jakuzi ile hizmet vermektedir. Kadınlar ve erkekler olarak ikiye ayrılan kaplıca 200 kişilik kapasiteye sahiptir.

Sıcaklığı havuzda 43, küvette 41 derece olan su hiçbir soğutma işlemi yapılmadan kullanılabilmektedir. Romatizma, nevralji, kan dolaşımı bozuklukları, solunum yolları hastalıkları, kadın hastalıkları, dolaşım bozuklukları, sinir sistemi hastalıkları, mide, karaciğer hastalıkları, safra kesesi ve pankreas hastalıklarına iyi gelmekte, ayrıca ciltteki kırışıklıkları da gidermektedir.

Haymana Belediyesi Seyran Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Ankara’nın Haymana ilçesinde bulunan kaplıcaya Ankara Otogarından kalkan otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Haymana Merkez Kaplıcası

Ankara kaplıca otelleri denilince akla gelen önemli adreslerden bir diğeri de Haymana. Geçmişten günümüze yerli ve yabancı turistlerin şifa aradığı bir yer olan Haymana Merkez Kaplıcası Haymana ilçesinin en eski ve büyük kaplıcasıdır.

Uluslararası Şifalı Su Kaynakları Araştırma Merkezi’nin 30 ülkeyi kapsayan araştırmasına göre nitelik olarak Fransa’nın Vichy Kaplıcaları’ndan sonra dünyada ikinci sırada gelmektedir.

Merkez Kaplıcası’nda on kişilik iki büyük havuz, dört jakuzi, üç sauna, bir de Fin hamamı bulunuyor. Kadınlar ve erkekler için bölümlere ayrılan kaplıca 200 kişilik kapasiteye sahiptir.

Sıcaklığı havuzda 43, küvette 41 derece olan su, hiçbir soğutma işlemine girmeden kullanılabilmektedir. Romatizma, nevralji, kan dolaşımı bozuklukları, solunum yolları hastalıkları, kadın hastalıkları, dolaşım bozuklukları, sinir sistemi hastalıkları, mide, karaciğer hastalıkları, safra kesesi ve pankreas hastalıklarına iyi gelmekte, ayrıca ciltteki kırışıklıkları gidermektedir.

Haymana Merkez Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Ankara’nın Haymana ilçesindeki Çaldağ mahallesi’nde bulunan Haymana Merkez Kaplıcası’na, 77 kilometre mesafede bulunan Ankara Otogarından kalkan otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.