Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Kültür Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Esenboğa Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Anıtkabir Ziyareti
  • Kültürel Geziler
  • Doğa Yürüyüşleri
Ne Yenir
Ne Yenir
  • Ankara Simidi
  • Ankara Tava

Ankara'da Ne yapılır?

Ankara'da Görülmesi Gerekenler Ankara'da Görülmesi Gerekenler

ankara-anitkabir
Anıtkabir

Başkentin ve Türk milletinin yegane hazinesi Anıtkabir’i görmeden sakın dönmeyin.

ankara-kizilay-meydani
Kızılay Meydanı

Kentin merkezi olan Kızılay Meydanı restorandan alışveriş merkezine aradığınız her şeyin birleştiği yer.

ankara-haci-bayram-veli-cami
Hacı Bayram Veli Camisi

1429 yılında inşa edilen Cami, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerindendir.

ankara-kalesi
Ankara Kalesi

Ankara’yı kuşbakışı seyredebileceğiniz en güzel yerlerden biri tarihi Ankara Kalesi’dir.

ankara-hamamonu
Hamamönü

Eski konakları ve önemli müzeleri gezebilecileceğiniz Hisarönü Ankara’nın en turistik adresleri arasında yer alıyor.

ankara-anadolu-medeniyetleri-muzesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Uluslararası ödüllü Anadolu Medeniyetleri Müzesi ülkemizin en önemli müzeleri arasında gösterilmektedir.

ankara-atakule
Atakule

Ankara’nın sembol yapılarından olan Atakule, içinde alışveriş merkezi ve restoranın yer aldığı en ilginç mimarilerden biridir.

ankara-segmenler-parki
Seğmenler Parkı

Yürüyüş parkuları ve güzel peyzajıyla yoğun ilgi gören park, Ankara’nın en güzel yeşil alanlarından biridir.

ankara-kurtulus-savasi-muzesi
Kurtuluş Savaşı Müzesi

İlk Türk Meclis binası olan Kurtuluş Savaşı Müzesi Ankara’da mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

ankara-eymir-golu
Eymir Gölü

Kürek ve kano gibi eğlencecli sporların adresi olan Eymir Gölü, en güzel mesire alanlarından biridir.

Ata'mızın Ebedi İstirahat Şehri Ankara

Başkent Ankara dendiğinde aklımıza ilk gelen kışların soğuk ve rüzgarlı geçmesi, yeni yağan karda yapılan akşam yürüyüşleri, Güvenpark’ta yenen sıcak simitler ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir olacaktır.

Elbette bunların her biri Ankara’ya özgü değerlerdir fakat şehrin geneline baktığınızda bundan çok daha fazlasına sahip olduğunu görebilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Zengin Tarihiyle Ankara

10 bin yıllık tarihi boyunca  Hititler, Lidyalılar, Persler, Frigyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Galatlar, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu gibi dev kültürlere ev sahipliği yapmış bu kadim şehir 13 Ekim 1923 tarihinden beri Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti ve ikinci büyük şehridir.

Rivayete göre Frig Hükümdarı Midas bu bölgede bir gemi çıpası bulmuş ve buraya “gemi çıpası” anlamına gelen “Anküra” demiştir. Günümüzde Anadolu Medeniyetleri Müzesinde bulunan ve 2. yüzyıla ait olduğu düşünülen madeni paraların üzerinde çeşitli çıpa şekilleri yer almaktadır.

Türklerin Anadolu’da yerleşik hayata geçmeleri ve kültürel yayılımlar sonrası şehir Engürü, Engüriye ve Ankara diye anılmaya başlanmıştır.

Şanlı Anıtkabir

Ankara’da gezilecek yerler söz konusu ise başlamamız gereken ilk adres mutlaka Anıtkabir. Listenin bir numarasının Anıtkabir olması herhalde kimseyi şaşırtmayacaktır. Çankaya ilçesinde bulunan Anıtkabir iki bölümden oluşuyor.

Ziyaretçileri karşılayan ve yemyeşil ağaçlarıyla sizi Aslanlı Yol üzerinden kabir bölümüne yönlendiren kısım Barış Parkı ve fotoğraflarda sıkça görülen kabir bölümü ise Anıt Bloku’dur. Anıtkabir gezisini bir rehber eşliğinde yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Atatürk’ün ölümü ve sonrasında yaşananlar hakkında çok bilinmeyen gerçekleri öğreneceksiniz. Anıtkabir’in inşası hakkında mezar odasının Ata’nın vasiyeti üzerine Ankara Kalesi’ndeki Türk Bayrağı’na bakar şekilde konumlanması gibi ilk bakışta anlaşılmayan ama duyduğunuzda sizi derinden etkileyecek hikayeleri kaçırmamanız adına çok önemlidir. 

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara söz konusu olduğunda, tarihi ve kültürel adresler saymakla bitmez.

Başkent; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kürsüsünden cumhuriyeti ilan ettiği Kurtuluş Savaşı Müzesi (ilk meclis), tüm manzarasıyla sizi tarihte geriye götürecek Ankara Kalesi, restore edilmiş Osmanlı evleriyle Hamamönü, bölgenin binlerce yıllık geçmişine tanıklık edebileceğiniz en kıymetli yerlerden. 

1997 yılında “Yılın Müzesi” seçilen, dünyada sayılı müzeler arasında gösterilen Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi ve Gordion Antik Kenti Müzesi, tarih öncesi çağlardan günümüze canlı çeşitliliği ve doğal yaşama dair MTA tabiat tarihi müzesi, Somut Olmayan Kültürel Miraslar Müzesi, Ankara Veteriner Anatomi Müzesi gibi özgün ve önemli müzelere ev sahipliği yapmaktadır.

Şehir genelindeki müzeleri gezmek muhtemelen haftalar sürecektir ama genel anlamda önemli birkaç müzeden bahsetmek gerekirse; Samanpazarı Kaleiçi Tarihi Evleri, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Türk Hava Kurumu Müzesi, ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi, Pembe Köşk (İsmet İnönü Evi), Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi, Atatürk Orman Çiftliği Müze ve Sergi Salonu, Beypazarı Yaşayan Müze ilk akla gelen isimler olacaktır.

Ankara’nın başkent oluşu aynı zamanda stratejik öneme sahip kurumların da şehirde bulunmasını beraberinde getirmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Merkez Bankası gibi. Bu adreslerde turistik geziler olmasa da tarihi binaları ve o ihtişamı görmek gezinizi renklendirecektir.

Ünlü Ankara Buluşma Noktaları

Bu soğuk şehirde gezilecek yerler müzelerle sınırlı değil elbette. Şehrin merkezi olan Kızılay Meydanı mutlaka herkesin yolunun en az bir kez geçtiği yerdir.

Burada her türlü yeme-içme, yeşil alanlarda vakit geçirme, alışveriş, sinema-tiyatro, oyun salonları gibi aklınıza gelecek tüm etkinlikleri gerçekleştirip keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Sakarya Caddesi’nde arkadaşlarınızla oturabilir, Karanfil Sokak’taki sahaflardan kendinize ikinci el bir kitap alabilirsiniz.

Taze ve sıcak çıtır çıtır Ankara simidinizi bir ayran eşliğinde yudumlayabileceğiniz Güvenpark Kızılay Meydanı’nda yer alırken, on dakikalık yürüme mesafesinde Sıhhiye’de Geyikli Hitit Güneş Kursu heykeli ve biraz daha ileride Gençlik Parkı ve lunaparka ulaşırsınız.

Semt değiştirip Ulus’a geçtiğinizde sizi tarihi Anafartalar Çarşısı, Ankara Zafer Anıtı, tarihi ilk meclis ve tarihi Suluhan Pasajı karşılar.

Ulus Hali’nde evcil hayvanlardan taklacı güvercinlere, sülükçülerden civciv satıcılarına, sobacılardan çiçekçilere, özel üretim pastırmalardan baharatçılara, balıkçılardan manavlara, züccaciyecilerden aklınıza gelebilecek her renk ve çeşitte şekercilere kadar geniş bir yelpazede alışveriş yaparak bu tarihi dokuyu iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.

Tandoğan ve Cebeci ise meşhur gece hayatının kalbidir. Akşam 8’de açılan ve sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden mekanlar meraklıları için eşsiz bir deneyim sunuyor.

Eğlence mekanlarından çıkıp Türkiye’ye yayılan “Ankara oyun havaları” gece hayatında türünün mucidi sanatçılar tarafından icra edilmektedir.

Ankara Otelleri

Ankara’ya geldiğinizde ister pansiyonlarda isterseniz de beş yıldızlı otellerde konaklayabilirsiniz. Bu konuda seçeneğiniz çok. Bütçenize en uygun otelleri incelemek için tıklayınız.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster