Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Ankara Esenboğa Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşleri
  • Kültürel Geziler
  • Lezzet Turu
Ne Yenir
Ne Yenir
  • Beypazarı Kurusu
  • Havuç
  • Güveç
  • Yaprak Sarması

Beypazarı'nda Ne Yapılır?

Beypazarı'nda Görülmesi Gerekenler Beypazarı'nda Görülmesi Gerekenler

beypazari-kent-tarihi-muzesi
Beypazarı Kent Tarihi Müzesi

Ankaranın ve Beypazarı’nın binlerce yıllık tarihine tanıklık edebileceğiniz zengin müzeyi mutlaka gezmelisiniz.

beypazari-hidirlik-tepesi
Hıdırlık Tepesi

Panoramik manzarasıyla ziyaretçilerini büyüleyen efsanevi Hıdırlık Tepesi’nde birbirinden güzel kareler yakalayabilirsiniz.

beypazari-yediler-turbesi
Yediler Türbesi

Yediler Türbesi 17. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en etkileyici yapılarından biri ve beldenin en çok ziyaret edilen noktasıdır.

beypazari-inozu-vadisi
İnözü Vadisi

Şelaleleri, kaya oluşumlar ve binlerce yıllık mağaralarıyla büyüleyen İnözü Vadisi sizleri bekliyor.

beypazari-nasuh-pasa-hani
Suluhan Kervansarayı (Nasuh Paşa Hanı)

17. yüzyıldan kalan bu etkileyici han onlarca dükkan, mescit ve avlusuyla ünlüdür.

beypazari-gumusculer-carsisi
Gümüşçüler Çarşısı

Beypazarı’nın simgesi olan gümüşçülüğün en güzel örneklerini incelemek, birbirinden güzel gümüşlerin işçiliğini izlemek için Gümüşçüler Çarşısı’nı ziyaret edebilirsiniz.

beypazari-tarihi-beypazari-evleri-ve-kerpic-konaklari
Tarihi Beypazarı Evleri ve Kerpiç Konakları

Beypazarı’nın arnavut taşlı sokakları arasında gezinirken tarihi cumbalı konaklarına bakmaya doyamayacaksınız.

beypazari-egriova-yaylasi
Eğriova Yaylası

Serin bir doğa yürüyşü arayanların adresi Eğriova Yaylası muhteşem doğası ile ziyaretçilerini bekliyor.

beypazari-turk-hamam-muzesi
Türk Hamam Müzesi

Türk Hamam Müzesi, Türk kültürünün önemli ögelerinden olan hamamcılığın 16. yüzyıldan bugüne dek uzanan tarihini gözler önüne seriyor.

Evliye Çelebi’nin Seyahatname’sinde Yer Alan Zengin Bir İlçe

Ankara’nın kalabalık ve koşuşturmalı temposuna ufak bir mola vermeye var mısınız? Ankara’nın en güzel ilçelerinden biri olan bu şirin yer hem doğa hem de kültürel gezilerden keyif alanların listelerinin başında yer alması gereken yerlerdendir.

Arnavut kaldırımları ve meşhur ahşap evleriyle ünlü bu şirin ilçe aynı zamanda zengin mutfağıyla bir gastronomi cennetidir. Ankara ile arası 98 km, 1.5 saat olan ilçe, her yıl başkentten yüzlerce turist ağırlıyor.

Beypazarı’nda Gezilecek Yerler

Konaklarıyla ünlü bu ilçe bolca müze içeriyor. Bu müzelerin çoğunluğu da konaklardan oluşuyor.

Ankara kültürü ve tarihinin yanı sıra Osmanlı, Roma ve Bizans Dönemlerinden de belgeleri ve eserleri barındıran Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi bunların başında geliyor. Bu kültür evinin yalnızca içinde değil, giriş kısmında da tarihi sütunlar, yazıtlar ve heykeller göreceksiniz.

İki konağın birleşiminden olan Yaşayan Müze ve Hakimevi/Abbaszade Konağı ise bir diğer ünlü müzesidir. Burada Orta Asya’da günümüze dek süregelmiş geleneksel el sanatları, oyunlar, edebi eserler, sergiler ve etkinliklere yer veriliyor.

Tarihin içinde adeta donakalmış bu huzurlu ilçeyi Hıdırlı Tepesi’ne çıkarak tüm ihtişamıyla seyredebilirsiniz. Doğal güzellikleri ve tarihi konakları en iyi şekilde gözlemleyebileceğiniz Hıdırlı Tepesi ziyaretçilerin ilk noktasıdır.

Lezzet Durağı

Beypazarı’nın zengin mutfağından bahsetmiştik. Bu mutfakta yalnızca bu ilçeye özgü yemekler değil, ülkemizin dört bir yanına ait tariflerin en leziz sunumlarını tatmanız da mümkün.

Hala Ankara sınırları içinde olduğumuza göre burada yenecek şeylerin başında Ankara tava geliyor. Erişte ve kıymadan oluşan öllüğün körü ve odun ateşinde pişmesi beş saat sürmektedir. Ha bu arada Beypazarı güveci damak hafızanızda yeni yerler açacak.

Beypazarı Otelleri

Termal sulardan faydalanabileceğiniz termal otellerden pansiyonlara birçok konaklama seçeneğiniz mevcuttur ancak Beypazarı’nın tadı bağ evlerinde ve konaklardan dönüştürülmüş butik otellerde çıkar deriz. Birbirinden güzel otelleri incelemek için tıklayın.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Beypazarı Nerededir? Nasıl Gidilir?

Ankara’ya 100 km uzaklıkta bulunan Beypazarı’na Ankara Otogarından yarım saatte bir kalkan dolmuşlarla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Eğer havayolu kullanacaksanız Esenboğa Havalimanı’ndan yine otogara gelmeniz gerekecektir.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster