Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Kültür Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Erzurum Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşü
  • Kültürel Gezi
  • Kış Tatili
Ne Yenir
Ne Yenir
  • Cağ Kebabı
  • Lalanga

Erzurum'da Ne Yapılır?

Erzurum'da Görülmesi Gerekenler Erzurum'da Görülmesi Gerekenler

erzurum-palandoken
Palandöken

Dünyaca ünlü bu kayak merkezi hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için uygundur. Kış tatilinizi unutulmaz hale getirecek en iyi seçeneklerden birisi.

erzurum-pasinler-kaplicalari
Pasinler Kaplıcaları

Birçok hastalığa iyi gelmesi sebebiyle uzun zamandır popüler olan kaplıca aynı zamanda Erzurum’un en çok bilinen adreslerindendir.

erzurum-coruh-nehri-ve-vadisi
Çoruh Nehri ve Vadisi

Çoruh Nehri ülkemizdeki rafting adreslerinden birisi ve ekstrem spor severlerin favori mekanlarındandır.

erzurum-gokkusagi-tepeleri
Erzurum Gökkuşağı Tepeleri

Oluşumu 45 milyon yıl öncesine dayandığı düşünülen ve milyonlarca yıl süren coğrafi değişiklikler sonucu ortaya çıkan tepeler her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

erzurum-tortum-selalesi
Tortum Şelalesi

48 Metre yüksekliğiyle dünyanın en büyük şelalelerinden biri olan Tortum Şelalesi doğaseverlerin mutlaka görmesi gereken yerlerdendir.

erzurum-kalesi
Erzurum Kalesi

Geçmişi Urartular’a kadar uzanan ve tarihinin yaklaşık 2500 yıl önceye dayandığı düşünülen bu kale şehrin simgelerindendir.

erzurum-evleri
Erzurum Evleri

Erzurum asırlık evleri, yemekleri ve yöresel ürünleriyle kültürel mirasını günümüze kadar korumayı başarmıştır.

erzurum-narman-bes-goller
Narman Beş Göller

Hala bakir bir alan olan bu geniş bölge özellikle doğa yürüyüşü yapmayı sevenler için tam bir cennettir.

erzurum-tortum-golu
Tortum Gölü

18’nci yüzyılda büyük bir heyelan sonucu oluşan Tortum Gölü güneyinde bulunan kuş cenneti ile eşsiz bir doğal güzellik ortaya çıkarmaktadır.

erzurum-ataturk-evi-muzesi
Atatürk Evi Müzesi

Mustafa Kemal Paşa’nın Erzurum Kongresi’ni gerçekleştirdiği bu konak günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

Türkiye’nin En yüksek Şehri Erzurum

Anadolu’nun en eski kentlerinden biri olan Erzurum MÖ 4000’li yıllara dayanan geçmişiyle ve kültürel zenginliğiyle gezginlerin iştahını kabartıyor. Ev sahipliği yaptığı her bir medeniyetten birbirinden güzel izleri barındıran Erzurum gezmekle bitmeye şehirlerden biridir.

Özellikle Selçuklu ve Osmanlı mimarisine ait eserlerinin çoğunlukta olduğu Erzurum’da unutulmaz bir kültürel gezi yaşamaya hazır olun.

Erzurum’da Gezilecek Tarihi Yerler

415 yılında Bizans İmparatoru tarafından yaptırılan Erzurum Kalesi kentin sembol yapılarından biridir. Şehre hakim bir tepede yer alan kaleye şehir merkezinde yer alması sebebiyle ulaşım da oldukça kolaydır. Erzurum’a geldiğinizde bu etkileyici kaleyi ve sunduğu manzarayı mutlaka görmelisiniz.

Kentin en eski ibadethanelerinden olan Öşvank Kilisesi 963-973 yılları arasında inşa edilmiştir. Muhteşem bir mimariye sahip olan kilise haç planlı yapılmış olup süslemeleriyle görenleri büyülemektedir.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Yapım tarihi 916-1001 olarak bilinen Meryem Ana Kilisesi 19. yüzyılda camiye dönüştürülmüş benzersiz bir yapıdır. Taş Cami adıyla da anılan kilisenin mistik görüntüsüne hayran kalacaksınız.

Erzurum’da gezmeniz gereken ünlü camiler arasında ise Ulu Camii, Lalapaşa Camii, Ayaz Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Gürcü Kapı Camii ve Caferiye Camii yer alıyor.

Erzurum’un Doğal Güzellikleri

Dünyadaki en büyük şelalelerden biri Erzurum’un Uzundere ilçesinde yer alıyor. 48 metre yüksekliğe ve 22 metre genişliğe sahip olan Tortum Şelalesi ülkemizin en görkemli doğal güzelliklerinden biridir.

Oltu ilçesinde bulunan Gökkuşağı Tepeleri renkli yapısıyla görenleri hayrete düşürüyor. Jeopark olarak adlandırılan tepelerin kahverengi, kızıl, sarı ve yeşil tonlarındaki renklerle büyüleyici bir görüntüyü bürünüyor. Erzurum’da gezilecek yerler listenize Gökkuşağı Tepeleri’ni mutlak ekleyin.

Erzurum’da Kış Tatili

Hayalinizdeki o bembeyaz tatili yaşamak için Erzurum en doğru tercihlerden biridir. Kasım ayından Nisan ayına dek süren kar sezonu sayesinde size en uygun kış tatili zamanını ayırmak çok kolay. 22 adet pist bulunan ve üst düzey imkanlara sahip olan Palandöken Kayak Merkezi 2011 yılında Universiad Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır.

Erzurum Nerededir? Nasıl Gidilir?

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en çok ziyaretçi ağırlayan kentlerinden olan Erzurum’a kara, demir ve hava yoluyla ulaşma fırsatınız vardır.

Erzurum Otelleri ve Konaklama Seçenekleri

Erzurum’un en güzel ve en uygun fiyatlı otellerini incelemek için hemen tıklayın.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster