Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Erzurum Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşü
  • Piknik

Dünyanın En Yüksek Üçüncü Şelalesi

Genişliği 22 metre, yüksekliği 48 metre olan Tortum Şelalesi dünyanın en yüksek üçüncü şelalesidir. Doğal bir anıt niteliği taşıyan bu dev şelale, düştüğü yerde koca bir havuz oluşturur. Bu doğal havuza dev kazanı adı verilmiştir.

Erzurum’un Uzundere ilçesinde bulunan şelale 1700’lü yıllarda Balıklı köyünde bulunan bir dağın heyelana uğrayarak Tortum Çayı’nın önünü tıkaması sonucunda oluşmuştur. Bu şelaleyi seyretmek için kurulmuş demir korkuluklu balkonlar ve taş merdivenler bulunuyor. Bu merdivenlerle şelalenin altına inebiliyorsunuz. 

Doğa yürüyüşü seviyorsanız ve boş zamanlarınızda kendinizi doğanın şefkatli kollarına bıraktığınızda nefes aldığınızı hissediyorsanız bu doğa harikasını mutlaka görmelisiniz. Bu şelaleyi bir kez ziyaret ettiğinizde tekrar tekrar gelmek isteyeceksiniz.

Elbette görmek yetmeyecektir sevdiklerinize buraya olan hayranlığınızı anlatmak için fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Heyecan Verici Bir Yürüyüş İçin Tortum Şelalesi

Yağmurluğunuz olursa sizin için iyi olur çünkü bu gezi sizi oldukça çok ıslatacak. Şelaleyi bu kadar yakından izlemek ve neredeyse içinde bulunmak insanı çok etkiliyor. Şelalenin üstünde sık sık meydana gelen gökkuşağı da bu manzaraya eklenince muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Rivayete göre şelale yürüyüşü nefes darlığı ve kalp rahatsızlığını önlüyor.

Tortum Şelalesi’nin En Güzel Zamanları

Bölgede suyun dinlendirici etkisi altında piknik yapabileceğiniz alanlar da var. Haziran sonu gibi suyun debisi düşmeye başlar ve şelalenin de suyu azalır. Şelale suyunun en yoğun ve hareketli olduğu zamanlar ilkbahar aylarıdır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster