Yayınlanma Tarihi:

Pasinler Kaplıcası

Erzurum kaplıca otelleri söz konusu olduğunda Pasinler Kaplıcası ilk akla gelen adreslerdendir.

Hasanbaba Dağı eteklerinde, Pasinler Ovası’nda yer alan Pasinler Kaplıcası, Hasankale Çayı’nın yanında, aralarında yaklaşık 50 metre mesafe bulunan iki ılıca şeklinde yer alıyor. Güney tarafında yer alan Büyük Kaplıca, kuzeydeki ise Küçük Kaplıca olarak adlandırılmıştır.

1565 yılında Dulkadiroğulları’ndan Şah Bey tarafından yaptırılan Büyük Kaplıca, Pasinler’in en eski kaplıcasıdır. 40 derecede kaynayan su havuzu aynı anda 100 kişinin yüzebileceği kapasitededir.

Büyük Kaplıca’nın yıllık ziyaretçi sayısı 300.000’i bulmaktadır. Küçük Kaplıca’nın suyu ise 32 derecedir ve Büyük Kaplıca havuzu ile aynı kapasiteye sahiptir. Yıllık ziyaretçi kapasitesi ise 150.000 kişiyi bulmaktadır.

39-45 derecede kaynayan kaplıca suyu, klorürlü, sodyumlu, karbondioksitli, bikarbonatlı ve radyoaktiftir. Eklem, mide, bağırsak, kireçlenme, beyin felci, romatizma ve solunum yolları hastalıklarına iyi gelmektedir.

Pasinler Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Erzurum-Tahran uluslararası karayolunda bulunan Pasinler Kaplıcası’na Erzurum Havaalanın’dan ve trenle ulaşım mümkündür. Erzincan Tebriz Kapı semtinden Pasinler’e yarım saatte bir kalkan özel halk otobüsleri bulunuyor.

Aziziye Ilıca Kaplıcaları

Selçuklular tarafından yapılmış olan Aziziye Ilıca Kaplıcaları, şehre en yakın olan kaplıca olması sebebiyle oldukça yoğun ilgi görmektedir. Osmanlı ve Tadilatları Cumhuriyet Döneminde yapılmış olan Oluklu, Zincirli ve Çermik adında üç adet kaplıcayı içermektedir.

Tesiste 36 odalı bir otel, toplantı salonları, fin hamamları, dinlenme alanları, restoranlar ve otopark bulunuyor. Fizyoterapistlerin ve doktorların hizmet verdiği tesiste fizik tedavi ve sağlık merkezleri de var.

Uzmanlar eşliğinde masaj, cilt bakımı, kür terapileri gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz. İçeriğinde bikarbonat ve sodyum bulunan suyun sıcaklığı 39 derecedir. Safra kesesi, karaciğer, mide, bağırsak, göz hastalığı ve romatizma gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Ilıca’ya ilk gelen Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim Han’dır. Sultan Selim bu bölgede kalırken Ilıca hamamından Osmanlı askerleri de faydalanmıştır.

Aziziye Ilıca Kaplıcaları Nerededir? Nasıl Gidilir?

Erzurum’a 15 km mesafedeki Aziziye ilçesinde bulunan kaplıcalara Erzincan merkezinden kalkan Aziziye ilçe minibüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Erzurum Otelleri

Köprüköy Kaplıcaları (Deli Çermik Kaplıcası)

Erzurum’un Köprüköy ilçesinde bulunan Köprüköy Kaplıcaları halk arasında Deli Çermik Kaplıcası olarak adlandırılmaktadır. Soğuk su, sıcak su, ılık su ve çamur olarak birçok çeşitlilik sunması açısından nadide bir kaplıcadır.

Pasinler Ovası’ndan geçen faydan gelen bu suyun sıcaklığı 26 derecedir. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında maksimum derecede fayda sağlandığı bilinmektedir.

Köprüköy Kaplıcası’nın suyu sodyumlu, bikarbonatlı, kalsiyumlu, demirli, karbondioksitli ve bromürlüdür.Çamur kaplıca kas ağrısı, bel ağrısı, siyatik, sindirim, idrar yolları ve romatizmal hastalıklara (ankilozan spondilit, romatiod artrit gibi) iyi gelmektedir.

Beyin ve sinir cerrahisi sonrasındaki iyileşme sürecinde uzun süre hareketsiz kalınır. Bu dönemlerde ve spor yaralanmaları sonrasında iyileşmeye destek olur. Vücut çamurla kaplandıktan sonra güneşte kurutulur ve sonrasında yıkanır.

Böbrek hastalarına önerilen şifalı su ise soğuk su kaynağında bulunuyor. Erkeklere ve kadınlara özel olarak ayrılmış bölümlerin yanında, vücutların çamurlandıktan sonra kuruması için hazırlanmış beton alanlar da yer alıyor.

Şişelenen bu şifalı çamurun ve suyun kaplıca civarında satışı da yapılmaktadır. Uzun süreli tedavi isteyenler için Deli Çermik’te belediye tarafından işletilen tesisler mevcuttur.

Köprüköy Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Erzurum’a 56 km mesafedeki Köprüköy ilçesinde bulunan Köprüköy Kaplıcası’na Erzurum’dan kalkan ilçe minibüsleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hızırilyas Kaplıcaları

Horazan ilçesine 10 km mesafede bulunan Hızırilyas köyündeki Hızırilyas Kaplıcası Erzurum’a 102 km uzaklıktadır. İçeriğinde, klorür, sülfat, bikarbonat kalsiyum, karbondioksit gazı bulunur. kadın, kireçlenme, cilt, romatizma hastalıklarına iyi gelir.

Akdağ Kaplıcaları

Erzurum’un kuzeyindeki Dumlu Dağı’nın eteklerinde, Akdağ köyünde bulunan kaplıcaların suyu 30 derece sıcaklığındadır. Magnezyum, klorür, sodyum, bikarbonat, bromür içerir.

Mide, safra kesesi, şeker ve bağırsak hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaplıcaların bulunduğu bu doğal bölge halk tarafından piknik ve mesire alanı olarak da kullanılıyor.

Erzurum kaplıca otelleri ve şifalı sularına dair bilgiler sizler için derledik. Tüm kaplıcalar ve diğer blog yazılarımıza aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Erzurum Otelleri