Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Hopa Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yüyüşü
  • Kamp

Doğa ile Baş Başa

İskandinav yaylalarını andıran bir manzarada, hiçliğin etkileyici büyüsüne kapılmak ister misiniz?

Her şeyden önce söylemeliyim ki Gorgit Yaylası’nda elektrik veya işletme bulunmuyor. Telefonlarınızın şarjı olsa dahi muhtemelen arama yapamayacaksınız. Gorgit Yaylası’na arabayla ulaşım da mümkün değil.

‘Peki Gorgit’te ne olacak?’ derseniz; burada dünyadaki varlığınızı sorgulayacaksınız. Mutlak bir sonsuzluğun ve ulu bir sessizliğin hüküm sürdüğü yayla eski zamanlarda mola yaylası olarak kullanılıyordu.

Aşağıdan gelirken burada dinlenip üst yaylaya, kış başlangıçlarında ise aşağı inerken buraya gelip vakit geçiriyorlarmış.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Dünyadan Uzak Bir Manzara

Bir gün boyunca başka başka hava olaylarına şahit olabilirsiniz. An olur güneş açar, an olur bulut gelir, bulut gider sis iner, sonra tekrar güneş gelir. Bu anları yaşarken ‘iyi ki buradayım’ diyeceksiniz.

Buradaki tüm evler ahşaptan, doğanın birer parçası gibiler. Adeta yeşilin tonlarına uyum sağlamışlar.

Çimlerin ortasında bulunan dev kayalar ve yüzyıllık ağaçlar Gorgit’i masal köyüne dönüştürmüştür. Gün doğumu, batımı ve günün kendisi bu yaylada birbirinden etkileyici manzaralar sunuyor.

Gorgit Yaylası’nda gezerken birçok endemik bitki türüne, birbirinden güzel renk renk çiçeklere rastlayacaksınız. Bulutsuz gecelerde ise yıldızları izlemek böylesine güzel bir günü bitirmenin en iyi yolu.

Golgit Yaylası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Peki arabayla ulaşımın olmadığı bu yaylaya nasıl gideceğiz? Yaylayı gezmeden 1 gün önce gelip yaylanın bulunduğu Maçahel bölgesinde konaklayabilirsiniz.

Gorgit’in başladığı patikaya kadar araçla gelip buradan sonrasını bazen yürüyerek, bazen tırmanarak, zaman zaman yuvarlanarak devam edeceksiniz.

Karşınıza çıkan dereler en güzel dinlenme noktanız olacak. Attığınız her adıma değecek anlar yaşayacaksınız. Neredeyse yağmur geçirmeyecek kadar sık ağaçlardan oluşan ormanlardan geçecek, kuşların sesiyle dinleneceksiniz.

Gorgit Yaylası Gezi Rehberi

Bir alternatif de katır kiralamak. Katır sahipleri size rehberlik de ediyor. Bu yolculuk yaklaşık 4 saat sürecek. Yanınıza çok eşya almamanızı öneririz. Yanınızda bir rehber olması şart. Zaten tek başınıza Gorgit’i bulmaya kalkarsanız dönüşü jandarma minibüsü ile yapma ihtimaliniz yüksek.

Gorgit Yaylası Otelleri

Yaylada konaklama seçenekleri kısıtlı olsa da yakın mesafede konaklama adına birçok seçeneğiniz mevcuttur. Hemen tıklayın ve tüm seçenekleri keşfedin.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster