Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Kayseri Erkilet Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşü
  • Çadır Kampı

Yedi Muhteşem Şelale

Aladağlar Milli Parkı’nın bünyesinde bulunan Kapuzbaşı Şelalesi aslında yedi adet şelaleden oluşan benzersiz bir doğa harikasıdır.

Toros Dağları’nın en yüksek noktalarından olan Aladağlar’da bulunan şelale, derin bir vadinin içinden gelen Akçay ve Aladağ çaylarının suyu ile beslenmektedir. Bu şelale aynı zamanda Seyhan Nehri’ni besleyen iki koldan birini oluşturan Zamantı Irmağı’na da karışıyor.

Yan yana bulunan ve ortalama 50 metre yükseklikten dökülen şelaleler son dönemlerde doğa tutkunları arasında oldukça hızlı yayılan bir üne sahiptir.

Güney şelalesi ve takım şelaleleri olarak iki kısma ayrılan Kapuzbaşı’nın döküldüğü nokta deniz seviyesinden 700 metre yüksekliktedir. Dağın içinden sanki bir baraj gibi fışkıran sular debisi sebebiyle geniş bir alana yayılıyor.

Kayseri sıcaklarına doğal bir klima etkisi ile meydan okuması sebebiyle özellikle yaz aylarında yoğun ziyaretçi almaktadır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Kapuzbaşı Şelalesi’nde Ne Yapılır?

Şelale civarında herhangi bir piknik alanı yer almıyor ancak 250 metre mesafedeki restoranda keyifli bir öğle yemeği yiyebilir ya da gözlemecilerde mola verebilirsiniz.

Kapuzbaşı Şelalesi’nin civarı aynı zamanda Kayseri’nin en popüler trekking rotalarına ev sahipliği yapmaktadır. Kayseri ve Adana arasında yer alan Aladağlar parkurunu ortalama beş günde tamamlamanız mümkün.

Kapuzbaşı Şelalesi aynı zamanda bu tura katılan trekking ekiplerinin çadır kampı alanıdır.

Kapuzbaşı Şelalesi Nerededir? Nasıl Gidilir?

Kayseri merkezine 145 kilometre mesafede yer alan Kapuzbaşı Şelalesi, Yahyalı ilçesinde yer almaktadır. İlçe merkezinden kalkan minibüsler ile şelaleye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kapuzbaşı Şelalesi Otelleri

Şelaleyi ziyaret etmek için Kayseri şehir merkezindeki otelleri ve pansiyonları tercih edebilirsiniz. Birbirinden güzel otelleri incelemek ve fırsatlardan faydalanmak için hemen tıklayınız.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster