Yayınlanma Tarihi:

2022 Ramazan Ayı

2022 yılında 2 Nisan’da başlayacak olan Ramazan ayının sonunda kutlanacak Ramazan bayramı 2-4 Mayıs tarihleri arasına denk gelmektedir. Pazartesi günü başlayan bayram çarşamba günü bitecek. Yani hafta sonunu birleştirip 5 günlük bir tatil planlayabilirsiniz.

Sahurda Nasıl Beslenmeliyiz?

Öncelikle belirtmek isteriz ki size vereceğimiz bilgiler yalnızca tavsiye niteliğindedir ve herhangi bir sağlık probleminiz varsa bir diyetisyenle çalışmanızı öneririz.

Uzun süreli açlık sebebiyle Ramazan’ın ilk birkaç günü vücudumuz için alışılmadık etkiler yaratabilir. Bu sebeple sahur vakti kesinlikle es geçilmemelidir.

Yaklaşık 15 saat sürecek olan açlık için hazırlıklı olmak adına sahur vaktine kadar geçen sürede çok değil, ancak dengeli bir beslenme yapmalıyız.

Sahurda protein ağırlıklı besinler tüketmek, beyaz un yerine tahıllı ekmeklerle beslenmek tokluk sürenizi uzatacak, az tuzlu besinler ise daha az susuzluk yaşamanızı sağlayacaktır.

Fındık, badem ve ceviz gibi kuruyemişler de hem besleyici hem de sindirimi kolay yiyeceklerdir.

İftarda Ne Yemeliyiz?

Sahurda olduğu gibi iftar porsiyonlarında da aynı dikkati göstermekte fayda var. Çorba ve salata gibi hafif yemeklerle orucu açmak, yemek sonrası hafif tempo bir yürüyüşe çıkmak hem hazmı kolaylaştırır hem de kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.

Özellikle oruç dönemlerinde yiyecekleri normalde olduğundan daha çok çiğnemeye dikkat edin. Kızartılmış veya kavrulmuş yiyeceklerden uzak durmanızı, eğer tatlı tüketecekseniz de sütlü tatlılardan olmasını öneririz.

Ezan okunmasıyla birlikte ilk olarak su ihtiyacını karşılamakta fayda var ancak unutmayın ki saatler süren susuzluk sonrasında ani içilen bol su da midenizi rahatsız edebilir. Susuzluğunuzu gidermiş olmak sizi durdurmasın, ara ara su içmeyi tüm gece sürdürmelisiniz.

Ramazan Bayramı Tatilinde Nereye Gidilir?

Ülkemizin turizm merkezleri olan Muğla, Antalya, Çeşme, Bodrum uzun süren 2022 kışının ardından güneşe teslim olmaya başlıyor. 2 Mayıs Pazartesi günü başlayan bayram tatilini hafta sonu ile birleştirerek 5 günlük keyifli bir tatil organize edebilirsiniz.

Yaz mevsiminin yüzünü göstermeye başladığı bu tarihlerde küçük bir yaz tatili başlangıcı yapabilirsiniz. Özellikle Akdeniz Bölgesi’nde deniz keyfinin erken başlaması sebebiyle buradaki şehirleri tercih edebilirsiniz.

Eğer şehir içinden çok uzaklaşmak istemiyorsanız İstanbul’a yakın tatil yerleri veya Ankara’ya yakın tatil yerini tercih edebilirsiniz. En güzel tatil adreslerini ve otel fırsatlarını incelemek için yazılarımızı okuyabilirsiniz.