Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Kültür Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Samsun Çarşamba Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Kültürel Geziler
  • Gastronomi Turu
  • Deniz Keyfi

Samsun'da Ne Yapılır?

Samsun'da Görülmesi Gerekenler Samsun'da Görülmesi Gerekenler

samsun-kizilirmak-deltasi-kus-cenneti
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Samsun’a geldiğinizde Türkiye’nin en büyük deltalarından birinde 350’den fazla kuş türünü gözlemleyebilirsiniz.

samsun-amisos-tepesi
Amisos Tepesi

Pek çok medeniyetten izler taşıyan Amisos Tepesi’nde büyüleyici bir panoramik manzaraya şahit olacaksınız.

samsun-bati-park
Batı Park

Denize sıfır konumdaki yürüyüş parkurlarında keyifli bir yürüyüş yapabileceğiniz Batı Park şehrin en yeşil alanlarından biridir.

samsun-tekkekoy
Tekkeköy

Karadeniz Bölgesi’nde ilk yaşamın izlerinin bulunduğu Tekkeköy paha biçilemez tarihi eserleri ve cıvıl cıvıl doğasıyla sizleri bekliyor.

samsun-vezirkopru
Vezirköprü

Adeta bir açık hava müzesi olan Vezirköprü hem doğa hem kültür gezisini aynı anda yapabileceğiniz muhteşem bir bölgedir.

samsun-havza
Havza

Doğal güzelliklerinin yanında turistik ve tarihi mekanlarının çokluğu Havza’yı Samsun tatilinizde mutlaka görmeniz gereken yerler listesinde üst sıralara taşıyor.

samsun-bafra
Bafra

Samsun’un en meşhur yerlerinden birisi olan Bafra; kuş cenneti, müzeleri, tarihi mekanları ve doğal güzellikleri ile binlerce ziyaretçi ağırlıyor.

samsun-ilkadim
İlkadım

Yaklaşık 7 km’lik bir sahil şeridinde yer alan bu güzel ilçe size hem manzara hem de doğal güzellikler olarak harika bir tatil imkanı sunuyor.

samsun-atakum
Atakum

Çok sayıda müze ve doğal güzelliğin yanında deniz girebileceğiniz meşhur Atakum Plajı tatilde Karadeniz’i tercih edecekler için harika bir adres.

samsun-ladik-golu
Ladik Gölü

Birçok canlıya ev sahipliği yapan bu 870 hektarlık alan Samsun tatilinizde görmeniz gereken bir doğal güzellik.

Zengin Tarihi ile Samsun

Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş kentlerinden olan Samsun, Türk milli mücadele geçmişinde de önemli bir rolü olan liman kentidir.

Tarihi ve doğal güzellikleriyle göz dolduran bir şehir olan Samsun’da yapılan kazılar sonucunda kentin MÖ 750’li yıllarda kurulduğu ve Gaşkalar’dan başlayarak Hititler’in, Frigler’in, Persler’in, sonrasında ise Roma ve Bizans İmparatorluklarının hakimiyetinde varlığını sürdürdüğü ortaya çıkmıştır.

Türk beyliklerine ev sahipliği yapmasıyla Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de bahsedilmiştir. Yabancı doğa bilimci ve gezginler tarafında da hayranlık duyulan bu güzel şehirde, Yunan mitolojisine göre amazon kadınlarının yaşadığı bilinmektedir.

Yaz kış keyifle ziyaret edebileceğiniz Samsun hem kültürü hem de mutfağıyla sizlere benzersiz bir tatil imkanı sunuyor. Sağlık ve doğa tatilini de bir arada yaşayabileceğiniz bu kentte görmeniz gereken yerleri sizler için hazırladık.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Samsun’da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in turizm başkenti olarak anılan Samsun’un Cumhuriyet tarihi açısından büyük bir öneme de sahip olduğunu biliyoruz. Manevi değerlerimizden biri olan Milli Mücadele Parkı bizce Samsun’da ilk görülmesi gereken yerlerden biridir.

Tam anlamıyla bir açık hava müzesi statüsünde olan bu parkta milli kurtuluş anıtı, rölyefler, şehitler yazıtının yanı sıra günümüzde müze olarak kullanılan Bandırma vapurunu da görebilirsiniz. Milli Mücadele Parkı’nda zafer ve mücadele ruhunu sonuna dek hissedeceksiniz.

Aklınıza gelen her şeyin bulunduğu bir yer olan Mecidiye Çarşısı Samsun’un en ünlü ve en büyük çarşısıdır. Büyük küçük onlarca dükkanın bulunduğu Mecidiye Çarşısı’nda hediyelik eşyalardan yöresel el sanatlarına kadar pek çok ürünü en kısa sürede bulabilirsiniz.

Karadeniz’in en büyük sahili olan Atakum Sahili Samsun’un en güzel ilçelerinden biri olan Atakum’da yer alıyor. Yaz tatilinde Samsun’a gelirseniz bir çok kişinin sizinle aynı fikirde olduğunu görebilirsiniz.

Oldukça popüler olan Atakum’da sahil boyunca kafe, restoran, dinlenme alanı, yürüyüş ve bisiklet parkurları bulunuyor. Burası başlı başına bir aktivite alanı gibi.

Şehrin en yüksek noktalarından biri olan Amisos Tepesi’nden ise Karadeniz’in ve tüm Samsun’un etkileyici manzarasını izleyebilirsiniz.

 

Samsun’da Ne Yenir?

Şehirde lezzet denince akla ilk gelen şey şüphesiz Bafra pidesidir. Pideyi bir kez Samsun’da yediğinizde diğerlerinden aynı lezzeti alamayacaksınız. Samsun aynı zamanda mısır çorbası ve döneriyle de ünlüdür.

Samsun Otelleri

Dört mevsim açık olan birbirinden güzel Samsun otellerini görmek için hemen tıklayınız.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster