Yayınlanma Tarihi:

Topkapı Sarayı Müzesi

500 yılı aşkın geçmişiyle, İstanbul’un en güzel köşelerinden birinde yer alan görkemli Topkapı Sarayı Müzesi 1478’de, Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır.

Topkapı Sarayı’nın Tarihi

400 yıl boyunca Osmanlı Padişahlarının ikametgah adresi olan sarayın bulunduğu Sarayburnu yarımadası, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Saray mutfakları, kütüphane, harem odası ve avluların yanı sıra dünyaca ünlü kaşıkçı elmasını da görebilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! İstanbul Otelleri

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Birer Osmanlı binası olan Kurşunlu Han ve Mahmut Paşa Bedesteni’nden oluşan Anadolu Medeniyetleri Müzesi Türkiye’nin en önemli müzelerinden biridir. 1997 yılında İsviçre tarafından Avrupa’nın en iyi müzesi seçilmiştir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Eserleri

Paleolitik Çağdan itibaren günümüze gelen birçok etkileyici eseri Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde görebilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Ankara Otelleri

Alacahöyük Müzesi

Çorum’un Alaca ilçesinde bulunan Alacahöyük ören yeri, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Eski Tunç Çağına kadar uzanan köklü bir geçmişi vardır ve ülkemizde ilk arkeolojik kazı çalışmasının yapılmasıyla da önemli bir yere sahiptir.

Alacahöyük’te yapılan kazı çalışmalarında çıkarılan eserlerin birçoğunu Ankara Anadolu Medeniyetleri müzesinde ve bugün Alacahöyük ören yerindeki müzede görebilirsiniz.

Özellikle kral mezarlarıyla öne çıkan müzede medeniyetimize dair birbirinden etkileyici eserler göreceksiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Çorum Otelleri

Hatay Arkeoloji Müzesi

Dünyanın en büyük mozaik müzesi ünvanına sahip olan Hatay Arkeoloji Müzesi, Paleolitik, Neolitik Çağdan, Hitit, Roma, Osmanlı Dönemlerine kadar pek çok esere ev sahipliği yapmaktadır.

Hatay Arkeoloji Müzesi Eserleri

Müzede sergilenen eserlerden bazıları üzerlerinde kralların, prenslerin, valilerin çeşitli kişi ve kurumlara olan bağlılık yeminlerinin yazılı olduğu tabletlerdir.

Müzik aletlerinden çanaklara, hayvan figürlü ağırlık birimlerinden insan figürlerine onlarca eserin sergilendiği müze özellikle heykelleriyle ünlüdür. Bu koleksiyonun en önemli parçası ise 1.5 ton ağırlığındaki Kral Şuppiluliuma heykelidir.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Hatay Otelleri