Yayınlanma Tarihi:

Rafting Nedir? Nasıl Yapılır?

Su sporları içinde en eğlenceli ve adrenalin dolu olanı şüphesiz raftingtir. Engelleri aşmayı seven bir macera ve doğa tutkunuysanız rafting tam size göre.

Amerika ordusu tarafından 1940’lı yıllarda bir tatbikat çeşidi olarak uygulanan bu spor 1900’lü yılların başlarında da taşımacılık amacıyla kullanılmıştır.

6 veya 8 kişilik ekipler halinde ve bir de rehber eşliğinde yapılan raftingin temel prensibi botun devrilmemesidir.

Türkiye’de Rafting Yapılacak Yerler

Rize'de Rafting Yapılacak Yerler

Türkiye’de rafting denince akla ilk gelen adreslerden biri olan Fırtına Deresi, Kaçkar Dağlarındaki akarsuların birleşimi ile oluşur.

23 kilometre uzunluğundaki Fırtına Deresi’nin üç farklı zorluk derecesi bulunuyor. En sakin zamanlarında, daha kontrollü bir macera yaşamak isterseniz en iyi zamanlar nisan ve mayıs aylarıdır.

Türkiye Rafting Şampiyonası haziran ayında Fırtına Deresi’nde düzenlenmektedir. Fırtına Deresi yalnızca rafting için değil, trekking için de tercih edebileceğiniz en güzel adreslerdendir.

Akarsu bakımından zengin Rize’deki diğer rafting adresi ise İkizdere Nehri’dir. 25 kilometre uzunluğundaki İkizdere Nehri’ni baştan sona tamamlamak ortalama 1.5 saat sürmektedir.

Aynı zamanda Rize Valiliği tarafından, her yaştan katılımcıların dahil olabildiği çeşitli yarışmalar da İkizdere Nehri’nde düzenlenmektedir.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Rize Otelleri

Artvin’de Rafting Yapılacak Yerler

Rafting sporcularının ‘çılgın nehir’ olarak adlandırdığı Çoruh Nehri’nin en önemli özelliği dünyanın en hızlı akan nehirlerinden olmasıdır.

1993 yılında Dünya Rafting Şampiyonası’nı ağırladıktan sonra ismini duyurmaya başlayan Çoruh Nehri daha çok profesyonel rafting sporcularına uygun bir nehirdir. 169 kilometre uzunluğundaki nehirde rafting yapmanın yanı sıra nehir kenarında trekking de yapabilirsiniz

Artvin’in diğer meşhur rafting alanı ise 18 kilometre uzunluğundaki Barhal Çayı’dır. Barhal Çayı’nda rafting sporu bahar aylarında başlayıp yaz aylarının sonlarına doğru yoğunlaşarak devam eder.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Artvin Otelleri

Muğla’da Rafting Yapılacak Yerler

Parkur açısından hem amatör hem de profesyonel sporcular için elverişli olan Dalaman Çayı, çocukların da rafting yapmasına olanak sağlıyor. 12 kilometre uzunluğundaki Dalaman Çayı parkurunu tamamlamanız ortalama 3 saati bulmaktadır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Muğla Otelleri

Tunceli’de Rafting Yapılacak Yerler

Adrenalin dozunun en yüksek olduğu rafting alanlarından biri de 20 kilometre uzunluğundaki Munzur Çayı’dır. Teknik çalışmaların ileri seviyede olmaması sebebiyle amatörlerin dikkatli olması gereken bir çaydır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Tunceli Otelleri

Antalya’da Rafting Yapılacak Yerler

Manavgat ilçesinde bulunan 12 kilometre uzunluğundaki Köprüçay’ı tamamlamak 1 saat sürmektedir. Adını tarihi Köprülü Kanyon’dan alan bu çayda rafting eğlencenize eşlik edecek tarihi köprüler de yer alıyor. Köprülüçay’ın en iyi yanlarından biri ise yaz kış değişmeyen 10 derecelik sıcaklığıdır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Antalya Otelleri

Kayseri’de Rafting Yapılacak Yerler

Sekiz farklı seviyede parkuru bulunan Zamanaltı Irmağı, Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde yer almaktadır. 13 kilometre uzunluğundaki Zamanaltı parkurunu ortalama 2 saatte tamamlayabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Kayseri Otelleri

Denizli’de Rafting Yapılacak Yerler

Üç farklı zorluk derecesine sahip olan Bekili Deresi profesyonel raftingçiler için uygun olan bir deredir. Uzunluğu 9 kilometre olan Bekili Deresi’nde rafting süresi 2 saattir.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Denizli Otelleri