Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Kültür Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • GAP Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Kültürel Geziler

Balıklıgöl Efsanesi

Zamanında Şanlıurfa’da yaşayan Kral Nemrut kendisini tanrı mertebesinde ilan ederek halkının ona tapmasını salık verir. Bu uğurda tapınaklara kendini simgeleyen heykeller yaptırır ve halkın bu heykellere tapınmasıyla kendisini ilahlaştırmak ister.

Bir gece gördüğü kabusla kan ter içinde uyanır. Rüyasını hemen kahinlere yorumlatır. Kahinler bu rüyanın o yıl doğacak bir erkek çocuğunun kendisini öldüreceğini, putperestliği bitireceğini ve yeni hükümdarın o olacağını söylerler.

Nemrut’un askerlere verdiği emirle yarından tezi yok bütün yeni doğmuş erkek çocuklarını öldürtür. Bu askerlerden biri olan Azer’in karısı ise çok yakında doğum yapacaktır.

Çocuğunun erkek olma ihtimaline karşın Azer, karısı Nuna’yı Şanlıurfa yakınlarındaki bir mağaraya saklar. Burada Hz. İbrahim’i doğuran Nuna hatun kraldan korkusuyla oğlunu mağarada bırakarak şehre döner.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Ara sıra oğlunu görmeye geldiğinde onu ceylanların koruduğunu ve ona bakım verdiklerini görür. On beş ay sonunda on beş yaşındaki bir gencin görünümüne gelen Hz. İbrahim’i ava çıktığı bir gün kralın askerleri yakalar.

Nemrut’un huzuruna çıkarılan İbrahim’i seven kral, çocuğu olmadığı için Hz. İbrahim’i evlat edinir. Kral’ın halka yaşattığı zulme ve putperestliğe karşı gelen Hz. İbrahim bir gün bütün heykelleri parçalar.

Bunun üzerine öfkelenen Kral, şehirdeki tüm odunları toplatarak Hz. İbrahim’in yakılmasını emreder. İbrahim ateşlere bırakıldığı an odunlar balığa, yakıldığı alan ise göle dönüşür.

Urfa Kalesi’nin önünde bulunan Balıklıgöl’ü ziyarete gittiğinizde en önemli kutsal mekanlardan olan Halil Ür Rahman Camisi’ni ve Rızvaniye Camisi’ni de ziyaret etmeyi unutmayınız.

Balıklıgöl Nerededir? Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa şehir merkezinde yer alan Balıklıgöl’e toplu taşıma araçlarıyla veya taksilerle kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Balıklıgöl Konaklama Seçenekleri

Balıklıgöl ziyaretinizde konaklama yapabileceğiniz birbirinden güzel otelleri hemen görmek için tıklayın.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster