Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Kültür Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • GAP Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Kültürel Geziler

İnsanlığın Başlangıcı Göbeklitepe

İnsanlığın başlangıç noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe, tarihin akışını değiştiren bulguların ortaya çıktığı dünyaca ünlü bir bölgedir. İnsanoğlu varlığının sıfır noktası olduğu düşünülen ve tarih kitaplarını değiştiren bu nadide yapı dünya tarihindeki ilk ibadet merkezi ve en önemli kült yapıdır.

İngiltere’deki Stonehenge yapılarından 7000, piramitlerden ise 7500 yıl daha yaşlı olan Göbeklitepe tapınağı, bilinen en eski dönem olan, 12000 yıl önceki Neolitik Döneme aittir.

Hala bir takım sırlara gebe olan Göbeklitepe’nin son avcı-toplayıcı topluluk tarafından, tarım yaşantısına geçiş döneminde yapıldığı bilinmektedir.

1 kilometre genişliğindeki vadide yer alan tapınaktan, Harran Ovası, Karadağ etekleri, Şanlıurfa Platosu, Fırat Ovası ve Toros Dağları’nın eşsiz manzarası ayaklarınıza serilmektedir.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Tarih Kitaplarına Geçen Keşifler

2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Göbeklitepe’nin keşfi ile tarihi bilgiler yerinden oynamıştır demek yanlış olmaz. Birçok kitabın da güncellenmesine sebep olan çalışmalarda ortaya çıkan sütunlarda bulunan resimler, günümüze kadar gelmeyi başarmış en eski resimler olarak kabul edilmektedir.

En şaşırtıcı verilerden biri ise tarihin ilk beyin ameliyat izlerine bu bölgede rastlanmasıdır. 1995 yılında kazı çalışmalarına başlanmış olan bölgede çıkan kalıntılar arasında en sık karşılaşılanlar ise boyları 3-6 metre, ağırlıkları ise 3-60 ton arasında değişen insan ve hayvan figürleri olmuştur.

Araları taş duvarlarla örülmüş ve T biçiminde dizilmiş olan on adet dikili taş ise Göbeklitepe’nin kült sembollerindendir.

Bu dikili taşların üzerinde çokça insan ve hayvan figürü yer almaktadır. Bu figürlerin kendi içlerinde ise bir mesaj taşıdığı düşünülmektedir. En çok karşılaşılan hayvan figürleri arasında domuz, tilki, akbaba ve yılan yer almaktadır.

Göbeklitepe Nerededir? Nasıl Gidilir?

Göbeklitepe, Şanlıurfa’ya 18 kilometre mesafede bulunan Örencik köyü yakınlarında yer almaktadır. Şehir merkezinden kalkan toplu taşıma araçları ile ören yerine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Göbeklitepe Otelleri

Göbeklitepe ve civarında herhangi bir konaklama işletmesi yer almıyor. En yakın konum olan Şanlıurfa merkezindeki birbirinden güzel otelleri ve pansiyonları buradan görebilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster