Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşü
  • Kaya Tırmanışı

Gebze'ye Yakın Doğal Güzellik

Şehir koşuşturmasına küçük bir mola verip muhteşem bir tabiatın içinde dünya ile baş başa kalmak ister misiniz? Şehrin bitiminde Ballıkayalar’ı gördüğünüzde içinde yaşadığımız güzellikleri fark etmek sizi mutlu edecek.

Rivayete göre çok uzun yıllar önce bu mevki arıların mesken tuttuğu bir alandı. Vadideki kayalıklar, mağaralar, ağaç dalları arı kovanlarıyla doluydu. Ballıkayalar Tabiat Parkı ismini buradan almaktadır.

Bu tabiat parkında birbirinden göz alıcı doğa güzellikleriyle karşılaşacaksınız. İrili ufaklı çağlayanlar, göletler, dereler yolunuzu kesecek. Üstlerinde seyir teraslarının yer aldığı kayalıklardan bu vadinin eşsiz güzelliğini göz alabildiğince seyredebilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda Ne Yapılır?

Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda yapılacak iki muhteşem aktivite bulunuyor. Bunlardan ilki trekking.

Günübirlik trekking turlarının da düzenlendiği Ballıkayalar kondisyonsuz yürüyüşçüler için de tercih edilebilen, zorluk seviyesine göre onlarca rotası bulunan en güzel trekking adreslerinden biridir.

Bu yürüyüşlerinizde size eşlik edecek olan dere ve şelalelerde birbirinden güzel kareler yakalayabilirsiniz. Köstebek, çakal, tilki gibi hayvanlarla da karşılaşabilirsiniz. Kendi rotalarınıza saparak kimsenin ulaşmadığı güzelliklere de ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin İlk Kaya Tırmanışı Alanı

Aktivitelerden diğeri ise kaya tırmanışı. Ballıkayalar Tabiat Parkı Türkiye’deki ilk kaya tırmanışı adresi olarak kabul edilmektedir. 1970’li yıllarda başlayan kaya tırmanışı sporu o günden günümüze hala popülerliğini korumaktadır.

5 metreden başlayıp 100 metreye kadar uzanan yükseklikte pek çok tırmanış rotası yer alıyor. Farklı zorluk seviyelerine ayrılmış olan bu rotalar profesyoneller için muhteşem bir ortam, tırmanışa yeni başlayanlar içinse harika bir öğrenme noktası.

Ancak hangi seviyede olursanız olun Ballıkayalar’da tırmanış yapmak için yanınızda profesyonel bir eğitmen bulunmak zorunda. Bunun için elinizin altında pek çok firma bulunuyor.

Dört mevsim ayrı güzelliği bulunan tabiat parkının tadı ilkbaharda bir başka. Uyanan doğa, çiçeklerin taze kokusu ve kuş cıvıltıları eşliğinde geçireceğiniz bir günün tadı yıllarca aklınızdan çıkmayacak.

Ballıkayalar Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Gebze’ye 8 km, İzmit’e 39 km uzaklıkta bulunan Ballıkayalar Kanyonu, Kocaeli ilçesine bağlı bir tabiat parkı. Kanyon, Tavşanlı Köyü yakınlarında yer almakta olup araçla ulaşım için uygundur.

Kanyona Tavşanlı Köyü’nden yola çıkarak 1 kilometrelik bir yürüyüşle varmak da mümkün. Tavşanlı Köyü’ne gitmek için Gebze’den kalkan otobüs veya minibüslere binilebilir.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Konaklama Seçenekleri

Kamp sevenler için en doğru adreslerden biri olan Ballıkayalar Tabiat Parkı ziyaretiniz için otel ve pansiyon seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Birbirinden güzel otelleri incelemek ve fırsatları yakalamak için hemen tıklayın.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster