Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Konya Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşü
  • Tekne Turu

Türkiye'nin En Büyük Üçüncü Gölü

650 km yüzölçümü ile Türkiye’nin en büyük 3. gölü olan tektonik Beyşehir Gölü, Sultan Dağları ile güney-kuzey uzantılı dağların arasındaki çukur bölgenin ortasında yer alıyor.

En geniş bölgesi 28 kilometredir olan gölün derinliği ise 10 metreyi buluyor. Martılar yoğunlukta olmak üzere karabatak, dikkuyruk, bayağı balaban, sakarca kazı, büyük cılıbıt, pelikan gibi birçok kuş cinsine kucak açmışlar.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Yaşamın Sürdüğü 21 Ada

Etkileyici bir doğa yapısı olan Beyşehir Gölünde değişik boyutlarda 21 tane ada bulunuyor. Hatta bunların en büyüğü olan Mada Adası’nda küçük bir köy bile var. Yörükler’den önce Kazaklar’ın ikamet ettiği köyün eski adı da Kazak köyüdür.

Hacı Akif adındaki bir diğer adasında, içerisinde Roma Döneminden kalma kalıntıların bulunduğu bir mağara var. Hem doğal güzellikleriyle hem de birçok döneme ait izleriyle ilgi çeken diğer adalar; Aygır, İğneli, Kız Kalesi, Mındıras.

Çok Sayıda Balık Türüne Ev Sahipliği Yapıyor

Toroslar’dan gelen yağmur sularından daha çok yeraltı suları ile beslenen göl kalkerli bir arazide yer alıyor. Suları tatlı olmasına rağmen burada yaşayan bitkiler sebebiyle tadı kötüdür. Dünyaca ünlü görkemli manzarasıyla bu harika göl yalnızca turistlerin değil sazan balıklarının da akınına uğramış durumda.

Sazan ağırlıklı balık rezervi dışında turna, kadife, levrek, aynalı gibi zengin balık türlerine de ev sahipliği yapıyor. Göl civarındaki adalar ve ormanlar sebebiyle oluşan ekosistem çeşitliliği sayesinde doğal yaşam için oldukça önemlidir.

3 km uzunluğundaki plajı da hizmete sunulan Beyşehir Gölü sahilinde çadır ve karavan alanları bulunuyor. Bu uzun plajda suyun tadını birbirinden eğlenceli su sporlarıyla çıkarabilirsiniz.

Beyşehir Gölü Ulaşım Rehberi

Konya Otogarı’ndan saat başı kalkan servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster