Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Konya Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşü

Türkiye'de Tek

Türkiye’nin tek çölü olan Karapınar Çölü etkileyici kum tepeleri ve renkleriyle yerli ve yabancı binlerce insanın ilgisini çekiyor. Yalnızca turist adresi olarak değil birçok ünlü moda ve mayo firmasının fotoğraf çekimlerine de mekan olmuştur.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Karapınar Çölü’nün Oluşumu

Konya’nın Karapınar ilçesinin büyük bir kısmı bu çölden meydana geliyor. Volkanik patlamalar sonucu oluştuğu düşünülen Karapınar Çölü’ne sebep olan başka etkenler de var. İklimin kurak olması, orman oluşumunun bulunmaması, sert esen rüzgarlar ve bilinçsizce yapılan hayvan otlatmaları gibi insan tahribatı da bunların arasında yer alıyor.

Sonradan çöle dönen bu bölge, zamanında burada bulunan gölün kuruması sonucu zemini kum sarmasıyla oluşmuştur. İrili ufaklı kızıl tepelerden oluşan Karapınar Çölü’nün yumuşak bir kumul zemin yapısı vardır. Bu kum tepeleri çöle sıradışı görüntüyü kazandırıyor.

Yıllar içerisinde çölleşme sebebiyle göç veren Karapınar’ın nüfusu epey azalmış durumda. Türkiye’nin rüzgar erozyonundan en çok etkilenen şehri olması sebebiyle Belediye tarafından çölleşmeyi önleyici projeler sürdürülmekte.

Tektonik gölleri de oldukça rağbet gören bölge tarihte de oldukça büyük bir öneme sahip çünkü en önemli ticaret yolu olan İpek Yolu’nun hattında yer alıyor.

Tek olumsuz yanının doğal olarak kum fırtınaları olduğu Karapınar Çölü’nün eşsiz atmosferini yaşamanın en otantik şekli deveyle turları mutlaka denemelisiniz.

Karapınar Çölü Nerededir? Nasıl Gidilir?

Karapınar Çölü Konya il merkezine 100 km mesafede bulunuyor. Konya’dan Sakyatan yönüne doğru yol aldığınızda Karapınar Çölü’ne ulaşacaksınız. Gezi listenize mutlaka eklemeniz gereken bir adres.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster