Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Konya Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşleri

400 Milyon Yıllık Bir Göl

‘Dünya’nın nazar boncuğu’ olarak adlandırılan Meke Gölü gerçekten de dev bir nazar boncuğunu andırıyor. Kuş bakışı baktığınızda siyah bir yuvarlağın etrafındaki mavi su göz şekline benziyor.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Meke Gölü’nün Oluşumu

400 milyon yıl önce yaşanan bir volkan patlaması sonucu meydana gelen çöküntünün su dolmasıyla oluşan Meke Gölü’nün, 9000 yıl önce gerçekleşen diğer patlama ile de ortasında ikinci bir koni şeklinde tepe oluşmuştur.

Gaz patlamasıyla meydana gelen gölün bazı noktalarında gaz adacıkları vardır. 1. derecede sit alanı olan bu göl Konya’nın Karapınar ilçesinde, Karapınar-Ereğli yolunda bulunuyor. Derinliği 12 metre olan Meke Gölü’nün en ilginç yanlarından biri yazları sudaki bazı bakteriler sebebiyle suyun kırmızı renge dönmesidir.

Meke Gölü’nün Efsanesi

Bir efsaneye göre bu bölgede yaşayan Barata Beyliğinin sultanı Barat’ın Melike isminde bir kızı, Meke isminde bir uşağı varmış. Birbirine aşık iki genç. Günün birinde ölen annesi Melike’nin rüyasında ona Meke ile oradan kaçmasını söylemiş. Gençler kaçarken Meke Gölü’nün bulunduğu noktada babasının askerlerine yakalanmışlar. Birbirlerine sarıldıkları anda büyük bir gürültüyle toprak çökerek göle dönüşmüş.

Melike’yi kıyıya taşımak isteyen oğlan gölde oluşan volkanın içine çekilmiş. Meke’nin ani yok oluşuyla herkes hayretler içinde kalmış. Efsaneye göre her Kurban Bayramı’nın 1. gününde Melike Meke’yi aramaya geliyor.

Meke Gölü Nerededir? Nasıl Gidilir?

Konya’nın Karapınar ilçesinde bulunan Meke Gölü’ne toplu taşıma ile gitmek mümkün. Konya Otogarından Beyşehir’e giden servislerle ulaşabilirsiniz.

Özel aracı olanlar ise Karapınar-Ereğli yolundan gidebilir.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster