Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Kültür Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Tekirdağ Çorlu Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Deniz Keyfi
  • Kültürel Gezi
  • Doğa Yürüyüşü
  • Ekstrem Sporlar
Ne Yenir
Ne Yenir
  • Ciğer Tava
  • Zerde Tatlısı
  • Elbasan Tava
  • Kandilli Mantı

Edirne'de Ne Yapılır?

Edirne'de Görülmesi Gerekenler Edirne'de Görülmesi Gerekenler

edirne-meric-nehri
Meriç Nehri

Bulgaristan’da doğup Ege’ye kadar uzanan Meriç Nehri’nin sunduğu akarsular, piknik alanları, köprü manzaları saymakla bitmez.

edirne-gala-golu
Gala Gölü

Milli park kategorisine giren Gala Gölü nefes kesen doğası ev ağırladığı onlarca kuş türüyle meşhur bir doğal alandır.

edirne-gokcetepe-tabiat-parki
Gökçetepe Tabiat Parkı

Saros Körfezi’nin eşsiz bir parçası olan bu tabiat parkı, en güzel kamp ve dalış noktalarından biridir.

edirne-hafizaga-konagi
Hafızağa Konağı

Türk mimarisinin en güzel ve tarihi açıdan en önemli yapılarından biri olan Hafızağa Konağı’nı mutlaka görmelisiniz.

edirne-selimiye-cami
Selimiye Cami

1575 yılında inşa edilen Selimiye Camii Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan eşsiz bir mimaridir.

edirne-saroz-ibrice-limani
Edirne Saroz İbrice Limanı

Türkiye’nin en ünlü dalış noktalarından biri olan bu etkileyici limanda tarihi kalıntılara rastlayabilirsiniz.

edirne-erikli-plaji
Erikli Plajı

Erikli Plajında güneşin ve denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

edirne-enez-sahili
Enez Sahili

Enez Sahili’nde bulunan birbirinden güzel plajlarda deniz keyfi yapabilirsiniz.

edirne-kirkpinar-er-meydani
Kırkpınar Er Meydanı

Yağlı güreşlerin sahası olan er meydanında, Temmuz aylarından düzenlenen güreş festivallerini seyredebilirsiniz.

edirne-muzesi
Edirne Müzesi

1971 Yılında hizmet vermeye başlayan müze arkeoloji ve etnografya olarak iki bölümden oluşmaktadır. Edirne seyahatinizde görmeniz gereken yerlerin başında yer almaktadır.

Kültürel Miras Edirne

Osmanlı İmparatorluğu’na tam 88 yıl başkent olan bu eşsiz kent Mimar Sinan gibi büyük ustaların önemli eserlerinin bulunduğu bir kenttir. Yunanistan’a 6 kilometre, Bulgaristan’a ise 16 kilometre mesafede yer alan Edirne, bu ülkelere sınır komşusudur.

Edirne’nin köklü geçmişi MÖ 1390 yıllarına dayanır. Tarihi, 600 sene boyunca bu topraklarda hükümdarlık yapan Hititler’e kadar uzanıyor. 18. yüzyılda Avrupa’daki en büyük yedi şehirden biri olan kent, Orhan Gazi tarafından kuşatılıp Osmanlı Devleti’nin himayesine geçmiştir.

Yazları bunaltıcı sıcakların, kışları ise dondurucu soğukların yaşanmadığı Edirne ılıman iklimi ile Türkiye’nin yaşaması en keyifli kentlerinden birisidir. İklimi kadar mutfağıyla da pek bir sevilir. Tam bir kültür ve gastronomi şölenidir Edirne.

Edirne’de Gezilecek Yerler

Edirne denince akla gelen ilk adres şüphesiz Selimiye Camii olacaktır. Mimar Sinan’ın 80 yaşındayken yaptığı ve ustalık eseri olarak gördüğü camii, Türk tarihinin mimari açıdan adını adını altın harflerle yazdırmış bir yapıdır.

Selimiye Camii ve onun külliyesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer almaktadır. Türkiye’nin en güzel camilerini bir araya topladığımız yazımıza göz atmak için tıklayabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Rüstem Paşa Kervansarayı

Yine Mimar Sinan’ın yaptığı bir eser olan Rüstem Paşa Kervansarayı Rüstem Paşa tarafından benzersiz bir diğer eserdir. 1972 yılında yenilenerek otel işletmesi olarak hizmet vermeye başlamış olan bu eseri mutlaka görmelisiniz. 1980’de Ağa Han Mimarlık Ödülü’ne layık görülmüştür.

Edirne-Karaağaç yolunda bulunan 263 metrelik Meriç(Mecidiye) Köprüsü Abdülmecit tarafından yaptırılan sembol niteliğinde bir yapıdır. 13 ayak üzerine inşa edilmiş olan köprüde 12 adet kemer bulunmaktadır.

Osmanlı Dönemi’ne ait en görkemli köprülerden biri olan Meriç Köprüsü Meriç Nehri üzerinde iki yakayı bağlamaktadır.

Dünyanın en büyük üçüncü, Avrupa’nın ise en büyük sinagogu olan Edirne Büyük Sinagog’un Sefarad Cemaati tarafından 1940’lı yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir. 2010 yılında tekrar ibadete açılan sinagog ziyaretçilerini büyülüyor.

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından biri olarak kabul edilen Gala Gölü Milli Parkı 164 kuş çeşidinin yaşadığı eşsiz bir doğa harikasıdır. Kuş cenneti olarak da anılan milli parkta ilkbahar aylarında bir araya gelen göçmen ve yerli kuşların tamamını bir arada görebilirsiniz.

Gala Gölü Milli Parkı İpsala ile Enez ilçeleri arasında yer almaktadır. Küçük Gala ve Pamuklu Gölleri’ni kapsayan alanda flora çeşitliliği sebebiyle oluşan bitki topluluklarına da hayran kalacaksınız.

Edirne’de Yaz Tatili

Keşan Edirne’nin en popüler tatil ilçesidir. Tertemiz denizleri ile ünlü olan Keşan’da Enez sahili, Yayla sahili ve Keşan’a bağlı olan Erikli’deki Erikli sahilinde güneşin tadını çıkarabilir, bakir doğası ile huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz.

Ekstrem sporlara meraklıysanız Erikli’de bulunan İbrice Limanı’nda tüplü dalış deneyimini yaşayabilirsiniz.

Edirne Mutfağı

Edirne lezzeti denince herkesin aklına ciğer gelecektir. Ciğer tavanın ana vatanı olan Edirne’de kadınbudu köfte, elbasan tava, kandilli mantı ve zerde tatlısı ise Edirne’nin meşhur lezzetlerindendir. Havası ve doğal güzellikleri kadar yerel mutfağına da hayran kalacaksınız.

Edirne Nerededir? Nasıl Gidilir?

Edirne’de havalimanı bulunmamaktadır. En yakın havalimanı olan Çorlu Havalimanı’na gelerek 1.5 saatte Edirne’ye ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul’da yaşıyorsanız İstanbul-Edirne arası tren yolculuğunu da tercih edebilirsiniz.

Edirne Otelleri

Edirne seyahatinizde konaklayabileceğiniz birbirinden güzel otel ve pansiyon seçeneklerini incelemek, erken rezervasyon fırsatlarını görmek için hemen tıklayın.

 

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster