Yayınlanma Tarihi:

Balçova Kaplıcaları

İzmir kaplıca otelleri ve şifalı suları söz konusu olduğunda Balçova dünyaca ünlü termal tesisleriyle bu listenin başında yer almaktadır.

2500 yıldan bu yana insanlara şifa dağıtan Balçova Kaplıcaları, eski zamanlarda Agamemnon olarak anılırdı. Bugün bünyesinde bulunan, gelişmiş rehabilitasyon ve fizik tedavi merkezleriyle sizlerin hizmetine sunulmaktadır.

Fizik tedavi ve kür merkezinin içerisinde, balneoterapi, hidroterapi, elektroterapi, ergo-kineziterapi, parafin, aktinoterapi, teşhis ve tedavi ünitesi, bireysel terapi, aktivite, egzersiz salonları ve diş kliniği bulunmaktadır.

Ormanlarla iç içe bulunan bu tesislerden faydalanırken keyifli bir tatil de geçireceksiniz.

Tesis olanakları arasında ikisi kadınlara özel olan sekiz adet farklı boyda havuz, 37 adet termal küvetli banyo odası, saunalar, buhar odaları, spa ve masaj bölümler, spor salonu bulunuyor.

Norveç Sağlık Bakanlığı ile yapılan anlaşma gereği son 24 yıldır her yıl ortalama 1000 romatizmalı hasta Balçova termal merkezlerinde tedavi almaktadır. 1997,1999 ve 2000 yıllarında düzenledikleri uluslararası katılımlı bilimsel kongrelerde de sonuçlarını sundukları tedavi başarı oranı ise % 90-95’dir.

Balçova Kaplıcaları bu özellikleriyle dünyada ve Türkiye’deki nadir termal tesislerdendir. Suyundaki kalsiyum, sodyum, klorür, bikarbonat, sülfat, magnezyum içeriği ile 35-41 derece arasında kaynamaktadır.

Kalp, karaciğer, akciğer ve böbrek yetmezlikleri ve hastalıkları, kontrol altında olmayan hipertansiyon ve diyabet, mellitus hastalığı, akut enfeksiyonlar, kanserler, dolaşım bozuklukları, romatizmal hastalıkların aktivasyon dönemleri gibi durumlar dışında bu kaplıca tesislerinde tedaviye başlayabilirsiniz.

Balçova termal tesislerine ait bir adet otel bulunuyor. Bu bölgede yalnızca termal su tedavisiyle değil, İzmir’in ilk dev su parkında da keyifli vakit geçirebilir, tenis kulübünde tenis öğrenebilir veya oynayabilir, Balçova Terapi Ormanı’nın eşsiz doğasının ve manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

İzmir’in Balçova semtinde bulunan kaplıcalara otogardan veya havaalanından metro ve dolmuş aktarmalarıyla ulaşabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Balçova Otelleri

Bayındır Kaplıcaları

Bayındır Kaplıcaları, Bayındır’ın Kuzey Doğusu’nda Turgutlu yolu üzerinde 8 kilometre uzaklıktaki, birbirine 15 dakikalık mesafede bulunan Ergendi Ilıcası ve Dereceköy Kaplıcası’ndan oluşmaktadır.

Kükürt, sodyum, bikarbonat içeren sular 40 derece sıcaklıkta ve romatizma, cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Çevresinde bir çok hamam, otel ve pansiyon işletmesi bulunmaktadır.

Bergama Kaplıcaları

Mahmudiye Ilıcası

Bergama merkeze 19 km mesafede bulunan Mahmudiye köyündeki 26 derece sıcaklığındaki Mahmudiye Ilıcası, cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Yüksek sodyum miktarı sebebiyle çamaşır yıkamada da oldukça etkilidir. Bergama’dan kalkan Mahmudiye köyü minibüslerine ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Paşa Ilıcası

Bergama’nın 15 km kuzeyindeki Paşa köyünde bulunan Paşa Ilıcası; romatizma, metabolizma rahatsızlıkları, gut, diyabet, böbrek rahatsızlıkları, kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

Dört farklı kaynak noktadan çıkan sular ortalama 42 derecedir ve konaklama çoğunlukla baraka ve çadırlarda yapılmaktadır.

Geyiklidağ Ilıcası

Bergama ile Kozak Bucak merkezi arasında bulunuyor. Üst solunum yolları, nefrit ve kronik iltihaplı hastalıklara iyi gelmektedir.

Güzellik Ilıcası

Bergama Kralı Eumenes döneminde inşa edildiği bilinen Güzellik Ilıcası, Eskülap Banyoları adıyla yüzyıllar boyunca hizmet vermiştir. Güzellik Ilıcası, iki adet mermer havuzu bulunan bir kaplıcaya sahiptir.

Ağaçlar arasında yer alan bu kaplıcanın hemen yakınında bulunan, belediyeye ait bungalovlar ve otelde konaklama yapma imkanınız vardır.

Sodyum karbonat ve sülfat içeren Güzellik Ilıcası’nın suları; nevralji, kalp damar rahatsızlıkları ve romatizma rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Cilde güzellik verdiği de düşünülen bu suda 1.5 eman değerinde, yani yüksek miktarda radyoaktif madde bulunuyor.

Haydar Ilıcası

Bergama’nın kuzeyinde Kocak bucağına bağlı Ilıca köyünde yer alan Haydar Ilıcası, sıcak ve kükürtlü sulara sahiptir. Cilt hastalıklarına ve hareket sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Bergama Otelleri

Dikili Kaplıcaları

Nebiler Kaplıcası

DikiliAyvalık karayolunun 4. kilometresinde yer alan Nebiler Kaplıcasının suyu 55-75 derece arasında değişen sıcaklığı ile böbrek taşı, romatizma, damar tıkanıklığı, kısmi felç ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

Dikili’de hem dinlenebileceğiniz hem de şifalı sulardan faydalanabileceğiniz birçok otel seçeneğiniz de var.

Kaynarca Kaplıcaları

Dikili‘nin 10 km doğusunda bulunan Kaynarca Kaplıcası, etrafı sazlıklarla dolu, 3 km çapında, ortasında sıcak çamur kaynayan bir bataklıktır.

Yakınlarında bir konaklama tesisi bulunmayan kaplıca; kas rahatsızlıklarına, ortopedik operasyon sonrası iyileşmeye, mobilizasyon rahatsızlıkları, cerebral palsy hastalığı, genel stres bozuklukları, spor yaralanmalarına, osteoporoza iyi gelmektedir.

Bademli Ilıcası

Eskiden Aiolis Ilıcası olarak bilinen Bademli Ilıcası, Bademli köyünde, Kalem adasının bitiminde yer alıyor. Çevresinde herhangi bir yapı bulunmayan bu ılıca, havuz şeklinde düzenlenmiş kaynaklardan oluşmaktadır.

İçerisinde arsenik ve hidroasetat bulunan su; romatizma, böbrek taşı, cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Deniz kıyısında yer alan ılıcanın su sıcaklığı havuzda 65 denizde 42 derecedir.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Dikili Otelleri

Menemen Kaplıcaları

Deniz Ilıcası

Deniz Ilıcası’nın suları, yüzyıllar öncesinde kayaların oyulmasıyla oluşan bir mağaranın içinde kaynamaktadır. Daha sonrasında bu mağara doğal bir hamama dönüştürülmüştür.

Kemik hastalıklarına, kırık-çıkığa ve kan dolaşımı bozukluklarına iyi gelmektedir.

Ilıcagöl Kaplıcası

Dört duvarla çevrili bir bataklık olan Ilıcagöl Kaplıcası, Menemen’in kuzeybatısında bulunur. Bu şifalı sular cilt hastalıklarına, idrar yolu, safra kesesi hastalıklarına ve romatizmaya iyi gelmektedir. Bu ılık ve kükürtlü sular çamur banyosu şeklinde uygulanmaktadır.

Çeşme Kaplıcaları

Şifne (Reisdere) Kaplıcası Ve Çamuru

Çeşme Ilıcası’nın 5 km kuzeydoğusunda yer alan Şifne Körfezi’ndeki Şifne Kaplıcası’nın su sıcaklığı 38 derecedir.

5.3 eman radyoaktivite içeren bu su; romatizma, raşitizm, kadın hastalıkları, idrar yolu, mide, bağırsak hastalıkları, egzama ve cilt hastalıkları gibi birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Efsaneye göre; zamanında kralının kızı ve köpeği amansız bir cilt hastalığına yakalanır ve vücutlarında yaralar oluşur. Kral bir gün ava çıktığında, köpeğinin çamurların içine yatarak yuvarlandığını, vücudunun her tarafını çamurla sıvadığını ve daha sonra suya girerek yıkandığını görür.

Bu olaydan sonra köpeğin vücudundaki yaralar hızla kapanır, tüyleri yeniden çıkmaya başlar. Tüyler eskisine göre daha parlak ve daha sıktır. Kral, bu çamur ve banyo suyundan yararlanması konusunda kızını ikna eder.

Kız da babasının sözünü dinler ve amansız hastalığından kısa sürede kurtulur. Şifne Körfezi’nin etrafında çeşitli konaklama olanakları da vardır.

Malkoç İçmeleri

İzmirÇeşme Karayolunun 41. Kilometresinde bulunan Malkoç İçmeleri’nin içeriğinde karbondioksit ve sodyum klorür bulunmaktadır. Malkoç İçmeleri, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Ilıcanın etrafında kamp alanları ve pansiyon işletmeleri bulunmaktadır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Çeşme Otelleri

Seferihisar Kaplıcaları

Cumalı Ilıcası

Seferihisar’a 10 km uzaklıktaki Cumalı köyünde bulunan Cumalı Kaplıcaları sodyum klorür, demir ve serbest karbondioksit içerir.

Sıcaklığı 55-56 derece arasında değişen şifalı su romatizma, cilt hastalıkları, kadın hastalıkları, kırık-çıkık, üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir.

Karakoç Kaplıcaları

Seferihisar’a 17 km mesafede bulunan Karakoç Kaplıcaları suları karbondioksit, sodyum klorür, bikarbonat içermektedir. Romatizma, cilt hastalıkları, raşitizm, mide, böbrek rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Seferihisar Otelleri

Urla Kaplıcaları

Gülbahçe Ilıcası

Urla’nın 15 km batısında, Gülbahçe köyünün güneyinde, Tatar Deresi’nin denizle buluştuğu noktada bulunan Gülbahçe Ilıcası 17 derecelik suyu ile romatizma ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.

Denizin neredeyse içinde bulunan bu ılıcanın tarihi net olarak bilinmiyor ancak etrafında 5000 yıllık, Helenistik Dönem’e ait olduğu düşünülen kalıntılar bulunuyor.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Urla Otelleri