Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Adana Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşleri

Çakıt Suyu'nun Bize Armağanı

Kapıkaya Kanyonu, Seyhan Nehri’ni besleyen iki kaynaktan biri olan Çakıt Suyu’nun, dağları aşındırarak yüzyıllar içerisinde meydana getirdiği benzersiz bir doğa harikasıdır.

Eski dönemlerde bir ulaşım yolu olarak kullanılan kanyon, ‘Adnan Menderes Posta Yolu’ olarak bilinmektedir.

20 kilometre uzunluğundaki bu kanyonda yeşilin her tonuna şahit olurken, özel olarak düzenlenmiş orta seviyedeki trekking parkurlarında keyifli bir doğa yürüyüşü de deneyimleyebilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Yoğunluklu olarak zakkum, erguvan, çınar ve zeytin ağaçlarından oluşan Kapıkaya Kanyonu adeta doğal bir botanik bahçesi gibidir. Kanyon’da yüksekliği 200 metreyi bulan sarp yamaçlar bazı noktalarda birbirlerine o kadar çok yakınlaşır ki gökyüzünü görmek imkansız hale gelir.

Demir korkuluklarla ve levhalarla yapılan çevre düzenlemeleri ile özellikle son dönemlerde doğaseverlerin bu kanyona ilgisi oldukça artmıştır.

Ziyaretinizi bahar aylarında yapacak olursanız yılın yalnızca bu dönemi akmaya başlayan Bahçecik Şelalesi’ni de görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Konum olarak Kanyon’un orta kısımlarına denk gelen bu güzel şelaleye karşı kurulan seyir terasında manzarayı seyrederek ve piknik masalarında keyifli bir kahvaltı yaparak doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Bu 7250 metrelik yürüyüş yolu ile bir başka tabii alan olan Yerköprü Mesire Alanı’nı da ziyaret etme fırsatınız doğuyor.

Kapıkaya Kanyonu’na oldukça yakın bir konumda bulunan meşhur Varda Köprüsü’nden mutlaka geçmelisiniz. Bir mühendislik harikası olarak adlandırılan bu köprü, Almanlar tarafından 1900’lü yılların başında Hicaz Demiryolu’nun bir parçası olarak inşa edilmiştir.

Alman Köprüsü olarak da adlandırılmaktadır. Varda Köprüsü’nün şöhreti yalnızca tarihi geçmişinden gelmiyor. Skyfall filminde James Bond’un bir sahnede bu köprüden düşmesiyle de bilinirliği hızla arttı. Köprü’nün Kanyon’a mesafesi 16 kilometredir.

Kapıkaya Kanyonu Nerededir? Nasıl Gidilir?

Adana’nın Karaisalı ilçesinde bulunan Kapıkaya Kanyonu’nun il merkezine uzaklığı 45 kilometre, ilçe merkezine ise 5 kilometredir.

Kapıkaya Kanyonu Konaklama Seçenekleri

Kapıkaya Kanyonu’nu ziyaretiniz sırasında Adana’da bulunan otel ve pansiyon seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Birbirinden güzel otelleri görmek ve bütçenize en uygun olanı seçmek için hemen tıklayın.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster