Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Kültür Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Deniz Keyfi
  • Doğa Yürüyüşleri
Ne Yenir
Ne Yenir
  • Deniz Mahsulleri
  • Çerkes Tavuğu

Sakarya'da Ne Yapılır?

Sakarya'da Görülmesi Gerekenler Sakarya'da Görülmesi Gerekenler

sakarya-sapanca-golu
Sapanca Gölü

Sakarya ve Kocaeli il sınırlarında yer alan bu göl kendine has verimli habitatının yanında görsel olarak da son derece güzel manzaralar sergiliyor.

sakarya-acarlar-longozu
Acarlar Longozu

Birinci derece doğal sit alanı olan Acarlar Gölü Longoz Ormanı yaklaşık 2300 bitki çeşidi ve çok sayıda canlıya ev sahipliği yapmasıyla bu dünya üzerinde başka bir diyar gibidir.

sakarya-tarakli-evleri
Taraklı Evleri

Osmanlı Döneminden ve 19. YY’dan günümüze kadar gelmiş tarihi mimariye sahip evleriyle meşhur Taraklı bölgesi tatilinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden

sakarya-kuzuluk-kaplicalari
Kuzuluk Kaplıcaları

Çok sayıda hastalığa iyi geldiği düşünülen Kuzuluk Kaplıcaları her yıl binlerce turist ağırlıyor.

sakarya-karasu-plaji
Karasu Plajı

Türkiye’nin en uzun ikinci plajı olan Karasu Plajı yaklaşık 20 km uzunluğuyla size harika bir deniz keyfi yaşatacak.

sakarya-ali-fuat-pasa-kuva-yi-milliye-muzesi
Ali Fuat Paşa Kuva-i Milliye Müzesi

1989 Tarihinde ziyarete açılan bina Sakarya Valiliği tarafından onarılmış ve hizmete hazır hale gelmiştir.

sakarya-muzesi-ataturk-evi
Sakarya Müzesi (Atatürk Evi)

İnşası 1910 yılında gerçekleşen bina 1989 yılında restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür. Müze içerisinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kullandığı eşyaların yanı sıra çok sayıda tarihi eser de mevcuttur.

sakarya-yeni-mahalle
Yeni Mahalle

Sakarya Nehri’nin denizle buluştuğu noktada yer alan Yeni Mahalle Sakarya tatilinizde görmeniz gereken yerlerden biridir.

sakarya-beskopru-justinianus-koprusu
Beşköprü (Justinianus Köprüsü)

Bizans İmparatoru Justinianus tarafından MS. 560 yılında yaptırılan köprü 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınmıştır. Bu görkemli yapıyı mutlaka görmelisiniz.

sakarya-orman-park
Orman Park

Yemyeşil ağaçların içerisinde harika bir eğlence alanı sizleri bekliyor. Sakarya’da gezilecek yerlerin ilk sırasına yazmanız gereken doğal bir güzellik.

Zengin Doğası ve Kültürel Mirasıyla Sakarya

İsmini meşhur Sakarya Nehri’nden alan bu güzel kentin köklü tarihi, Hititler Dönemine kadar uzanmaktadır. MÖ 7. yüzyıllarda Sakarya’da başlayan yaşam, Hititler, Frigler, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve son olarak Osmanlılar tarafından devam ettirilmiştir.

Tarihi alanlarıyla olduğu kadar tabiatıyla da göz dolduran Sakarya, hem Balkanlar hem Kafkasya’dan göç alması sebebiyle zengin mutfağıyla da ön plana çıkıyor.

Bir parçası Karadeniz’e uzanan kentin mutfağını özellikle deniz mahsulleri oluşturuyor fakat Çerkes tavuğu konusunda marka olduklarını da belirtmek gerek.

Çok sayıda kaplıca, akarsu, park, şelale gibi doğal güzelliği barındıran Sakarya, hem doğa hem kültür hem de kış tatili geçirebileceğiniz dört dörtlük bir adrestir.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Sakarya’da Gezilecek Yerler

Sakarya’nın en meşhur ilçesi olan Sapanca, Sapanca Gölü ile ünlü bir doğal cennettir. Hem önemli bir içme suyu kaynağı hem de büyüleyici bir doğa harikasıdır.

İnsanı görüntüsü ve kokularıyla büyüleyen Sapanca Gölü’nde piknik yapabilir, kamp yapabilir dilerseniz de sadece gölü seyredebilirsiniz.

Dilerseniz Sakarya İl-Orman Tabiat Parkı’nda unutulmaz bir doğa yürüyüşü, okçuluk, ATV safari de yaparak tatilinizi eğlenceli aktivitelerle donatabilirsiniz.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Beşköprü (Justinianus Köprüsü) bir erken Bizans Dönemi mimarilerinden biridir. İnşaası MS 550’li yıllara dayanan köprü hala ilk günkü iştihamını korumaktadır.

Geyve ilçesinde yer alan Doğançay Şelalesi’ni de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yüksekliği 100 metreyi bulan üç şelaleden oluşan Doğançay Şelalesi’nde yüzebilir, şelaleye ulaşan yolu bir trekking güzergahı olarak da değerlendirebilirsiniz.

Kartepe Kayak Merkezi

Sakarya’da kış tatili yapmak için oldukça yakın mesafede yer alan bir kayak merkezi bulunuyor. Kocaeli’deki Kartepe Kayak Merkezi’nin Sakarya’ya mesafesi ortalama 45 dakikadır.

Ormanlar içinde muhteşem bir yer olan Kartepe Kayak Merkezi 1700 metre yüksekliği ile keyifli bir kar sporu imkanı sağlıyor.

Marmara Bölgesi’nde bulunması sebebiyle Doğu illerindeki merkezler kadar dondurucu soğuğun yaşanmadığı Kartepe’de unutulmaz bir kış tatili geçirebilirsiniz.

Sakarya’nın Kaplıcaları

Sakarya’ya gelmişken şifa dolu Kuzuluk Kaplıcaları’nı ziyaret etmenizi öneririz. Özellikle solunum yollarında iyileşmeyi destekleyici gücü olan kaplıcaların, cilt ve dolaşım rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilinmektedir.

Sakarya’nın En Eğlenceli Aktivitesi

Türkiye’nin en verimli hava koridoru olarak bilinen Sapanca Bölgesi’nin en eğlenceli aktivitesi sıcak hava balonu gezileridir.

Sapanca Gölü’nün üstünden geçen balon güzergahı ile unutulmaz anlara tanıklık edebilirsiniz. Sabahın ilk saatlerinde çıkılan balon gezisi 2 saat sürmektedir.

Sakarya Nerededir? Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ulaşımı yarım saat süren Sakarya’ya pek çok otobüs firmasından doğrudan ulaşım da bulunmaktadır.

Sakarya Otelleri ve Konaklama Rehberi

Sakarya’da konaklayabileceğiniz birbirinden güzel ve uygun fiyatlı otelleri incelemek için hemen tıklayın.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster