Yayınlanma Tarihi:

Doğanbey Köyü

Tatil yapılabilecek köyler söz konusu olduğunda Doğanbey köyü gibi tarihi bir köyle başlamak belki de en doğrusu olacaktır.

Aydın’ın Söke ilçesinde bulunan Doğanbey köyü, tarihi MÖ 7. yüzyıla dayanan eski bir Rum köyüdür. Yüzyıllar öncesinde bir günü yaşan köyün en etkileyici yanlarından biri taş evleridir.

Bu huzurlu köyde, doğanın sessizliğinde yürüyüş yapabilir, eski bir Rum hastanesi ve ilkokulu olan Dilek Yarımadası Milli Parkı Tanıtım Müzesi’nde birbirinden ilginç hayvan bedenlerini inceleyebilirsiniz.

Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın da bir uzantısı olan Doğanbey köyünün kıyı kısmındaki salaş restoranlarda birbirinden taze deniz ürünlerini tadabilirsiniz.

Söğüt Köyü

Doğası, havası ve deniziyle ünlü Söğüt köyü Marmaris’in en sevilen tatil beldelerinden de biridir. Cam gibi pırıl pırıl denizi ve Ege mutfağının en güzel lezzetlerinin bulunduğu restoranları ile adeta bir cenneti andıran Söğüt her mevsim ziyaret edilebilecek en güzel yerlerdendir.

Bol kıvrımlı bir yola sahip olan bu büyüleyici köy Ege ve Akdeniz’in en güzel buluşma noktalarından biridir.

Zeytinliköy

Adını etrafındaki zeytin ağaçlarından alan Zeytinliköy Gökçeada’nın en şirin köylerinden biridir.

Rum kilisesi, Rum okulu, kafeleri ve birbirinden güzel taş evleriyle ziyaretçilerine muhteşem bir gezi yaşatan Zeytinliköy yeni yerler keşfetmeyi sevenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Karadutlarıyla meşhur olan köyde özellikle Karadut suyunu mutlaka tatmalısınız.

Kaynarpınar Köyü

Karaburun’un az bilinen güzelliklerinden olan Kaynarpınar Köyü, bir ucundan bir ucuna yürüyerek ulaşabileceğiniz, kendine has dokusuyla tatilcileri cezbeden bir köydür.

Kaynarpınar’ın koyu da oldukça sevilir. Hem bu şirin köyü gezebilir hem de Kaynarpınar Koyu’nun masmavi sularında yüzmenin keyfine varabilirsiniz.

Barbaros Köyü

İzmir’in az bilinen köylerinden olan Barbaros köyü Urla’da bulunan sıcacık bir köydür.

İnsan boyutundaki kuklalara verilen Oyuk adı ve aynı adı taşıyan festivaliyle ünlenen Barbaros köyünün en ilginç özelliği ise bazı evlerin üzerinde ‘çat kapı evi’ yazmasıdır. Bu evlerde bir şeyler yiyip içtikten sonra bir miktar para bırakarak ayrılabilirsiniz.

Cumalıkızık Köyü

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Cumalıkızık köyü Bursa’nın ve Türkiye’nin en güzel köylerinden biridir.

Uludağ’ın eteklerinde yer alan bu köy Osmanlı tarihi açısından da son derece kıymetlidir. Tarihi konaklarıyla ve birbirinden güzel yemekleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Cumalıkızık köyü Türkiye’de görülmesi gereken en güzel köylerin başında geliyor.

Yeşilyurt Köyü

Kaz dağları’nın gizli bir cenneti olan Yeşilyurt köyü eski bir Rum yerleşimidir. Dar ve taş sokaklarında yürüyüş yaparken efsanevi İda Dağı’nın büyüleyici havasını solumak sizlere iyi gelecek.

Şirince Köyü

Selçuk’un en meşhur yerlerinden olan Şirince köyü, tarihi MS 5. yüzyıla dayanan benzersiz bir adrestir. Şarabıyla ve kiliseleriyle ünlü Şirince’de şehirden uzak, birbirinden güzel lezzetlerin tadına vararak unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz.

Sığacık

Sığacık Türkiye’nin ilk Cittaslow’u olan Seferihisar’ın en güzel köyüdür. Türkiye’deki en güzel köylerden de biri olan Sığacık hem tarihi sokakları hem de birbirinden güzel denizleriyle sizleri bekliyor.

Birgi Köyü

Hem doğa gezisi hem de bir kültür gezisine dönüştürebileceğiniz Birgi köyü İzmir’in en güzel ve az bilinen köylerindendir.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan bu köyde Osmanlı Dönemine ait en güzel mimari yapıları görme fırsatı da yakalayacaksınız.

Adatepe Köyü

Felsefe ve edebiyat köyü olarak anılan Adatepe köyü, yaşamış en önemli devletlere ev sahipliği yapmış büyüleyici bir köydür.

Kaz dağları’nın gizli hazinelerinden biri olan Adatepe köyüne geldiğinizde Taş Mektep’i ve Zeus Altarı’nı mutlaka görmelisiniz.

Kazdağları’nın efsanevi güzelliği ve atmosferi eşliğinde unutulmaz bir gezi yapmak istiyorsanız siz de tatil rotanıza Adatepe köyünü ekleyin.

Gölyazı Köyü

Türkiye’nin en etkileyici köylerinden biri olan Gölyazı köyü, Uluabat Gölü’nün üzerinde yer alan bir yarımadadır. Gölyazı köyünde nilüfer çiçekleri arasında tekne turu yapabilir, 450 yıllık çınar ağacının altında çay ve kahvenin tadını çıkarabilirsiniz.

Bursa’da bulunan Gölyazı köyünde Bizans ve Roma Dönemlerine ait ören yerleri, tarihi eserler de yer alıyor.

Mordoğan

Ufak bir köprü, sahil kafeleri, taş iskele, yan yana dizilmiş balıkçı tekneleri…

Mordoğan tam anlamıyla bunların karşılığıdır. İzmir’in en sevilen tatil beldelerinden biri de olan Mordoğan’ın dokusuna ve tertemiz denizlerine hayran kalacaksınız.

Mazıköy

Gökova Körfezi’nin en görkemli tatil beldelerinden olan Mazıköy yeşil ve mavinin iç içe olduğu benzersiz bir köydür. Zeytin ağaçlarının hakim olduğu bu huzurlu köy Bodrum’un sakin ve bakir bölgelerindendir.

Türkiye’de hem gezilmesi hem de tatil yapılması gereken yerlerden olan Mazıköy’ün tadı tekne turları ve birbirinden güzel koyları ile çıkar.

Mehmetalan

Edremit’e bağlı olan Mehmetalan köyü Kaz Dağları’nın el değmemiş bir bölgesidir. Efsanevi Kaz Dağları’nın eteklerinde bulunan bu büyüleyici köy, yemyeşil doğası ve ortasından geçen deresiyle insanları büyülüyor.

Aynı zamanda çadır kampı yapmak için de son derece elverişli olan Mehmetalan köyünde, derede yüzmenin keyfi de bir başkadır.

Tatil yapılabilecek köyler hangileridir ve bu köylere dair bilmeniz gerekenler nelerdir sorularına cevap vermeye çalıştık. Umarız tatil planlamanız için yardımcı olabilecek bilgiler verebilmişizdir.