Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Kültür Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Bursa Yenişehir Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Kültürel Geziler
  • Deniz Keyfi

Bursa'nın En Önemli Varlıklarından Trilye

Bursa’nın en şirin köylerinden biri olan Trilye, kültürel ve otantik dokusunu korumayı başarmış, adeta onlarca yıl öncesine ait bir günü yaşayan benzersiz bir Rum köyüdür.

Rumlardan kalan tarihi evler, kiliseler ve çeşmelerle dolup taşan Tirilye, Roma, Bizans ve Osmanlı Uygarlıklarının hakimiyeti altında varlığını sürdürmüş bir köydür. Bir dönem ismi Zeytinbağı olduktan sonra yeniden Trilye adını alan köy, zeytin ve zeytinyağları ile ünlüdür.

Trilye’de Ne Yapılır?

Şehrin gürültüsünden uzak bir yerde doğa ile iç içe olup kafa dinlemeyi seviyorsanız eğer bu köy tam sizin için.

Zeytin bahçeleri arasında, Marmara’nın kıyısında, tarihi taş sokaklarda gezebilir, kendinize yepyeni bir dünyanın kapılarını aralayabilirsiniz. Trilye’nin bol oksijenli havasının sizi birkaç saatte yenilediğini hissedeceksiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Trilye’de Gezilecek Yerler

Çoğunluğu kerpiç ve ahşaptan oluşan tarihi Trilye evlerine her sokakta denk geleceksiniz. Bu şirin cumbalı konaklar köyün en ünlü yapılarıdır. Daracık taş sokaklarda yürürken kendinizi masal diyarında gibi hissedeceksiniz.

Marmara Denizi’nin güzel esintileri arasında gezinebileceğiniz eşsiz bir yer var; Trilye Limanı. Limanda yer alan yan yana dizilmiş balık restoranlarında unutulmaz bir akşam yemeği de geçirebilirsiniz. Özellikle balık çorbaları, kalkan, mezgit, tekir balıkları oldukça meşhurdur. Denemeden dönmemelisiniz.

Trilye Limanı yalnızca restoranlar ibaret değil. Yan yana sıralanmış bir sürü kafe ve takı tezgahları arasında keyifli bir akşam yürüyüşüne çıkabilirsiniz.

Trilye’nin belki de en çok turist akınına uğrayan adresi Taş Mektep’tir. 1909 yılında inşa edilen mektep, neo klasik tarzda bir mimari eserdir.

Bu dört katlı mektep Rumlar’dan sonra Kazım Karabekir tarafından öksüzler evi olarak, o günkü adıyla Darel Eytam Okulu olarak hizmet vermeye başlamıştır. 1988’de terk edildikten sonra Uludağ Üniversitesi bünyesince restore edilmiştir.

Adını papaz Aya Yani’den alan Aya Yani Manastırı ve Medikion Manastırı ise köyün en eski tarihi mekanlarındandır.

Panagia Pantobasilissa adıyla bilinen Kemerli Kilise ise 13. yüzyılda haç şeklinde inşa edilmiş, içerisinde resimler yapılmış olan ilk kilise olma özelliği taşımaktadır. Yalnızca çatı kısmı yıkılmış olan bu tarihi kiliseyi her gün her saat gezebilirsiniz.

Trilye Nerededir? Nasıl Gidilir?

Bursa merkeze 18 kilometre mesafede yer alan Trilye’ye gitmek için metroyla Mudanya’ya gidip oradan kalkan araçlarla köye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Trilye Otelleri

Trilye seyahatinizde konaklama yapabileceğiniz birbirinden güzel pansiyon ve oteller bulunuyor. Bütçenize en uygun konaklama seçeneklerini incelemek için hemen tıklayın.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster