Yayınlanma Tarihi:

Dağ Bisikleti Nedir? Nasıl Yapılır?

Dayanıklılık ve dengenin yanı sıra hız da gerektiren bir spor olan dağ bisikleti, engebeli arazilerde ve patika yollarında yapılan macera dolu bir spordur.

Kask, gözlük, dirseklik, dizlik ve eldiven gibi ekipmanların kullanıldığı dağ bisikletini düz yol bisikletinden ayıran en önemli özellik darbeye karşı dayanıklı olan ekstra kalın ve dişli lastiklerdir. Eğer biraz çamura bulanmak sizin için sorun değilse yılın her mevsimi bu sporu yapabilirsiniz.

Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde dağ bisikleti için uygun bir engebeli arazi veya patika bulmak oldukça kolaydır ancak İç Anadolu Bölgesi engebeli coğrafi yapısı ile bu spor için en uygun bölgedir diyebiliriz. Gelin ülkemizdeki dağ bisikleti yapılacak yerler nelermiş birlikte göz atalım.

Sakarya’da Dağ Bisikleti Nerede Yapılır?

Sapanca dağ bisikleti severlerin en yeşil adreslerinden biridir. Aynı zamanda 2020 Dağ Bisikleti Dünya Şampiyonluğu’na da ev sahipliği yapmıştır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Sakarya Otelleri

İzmir’de Dağ Bisikleti Nerede Yapılır?

Dağ bisikleti sporu için en çok rota sunan yerlerin başında İzmir geliyor. Selçuk, Karaburun, Mahmut Dağı en popüler rotalardandır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! İzmir Otelleri

Hatay’da Dağ Bisikleti Nerede Yapılır?

Doğa sporları için oldukça elverişli olan Hatay’ın en iyi dağ bisikleti bölgesi Samandağ’daki Harbiye Bölgesi’dir. Tarihi değeri ve manzarasıyla ünlü Harbiye’ye Antakya merkezinden 5 kilometre uzunluğundaki asfalt yol ile ulaşılıyor.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Hatay Otelleri

İstanbul’da Dağ Bisikleti Nerede Yapılır?

Doğa yürüyüşçülerin İstanbul içindeki belki de tek adresi olan Belgrad Ormanı aynı zamanda dağ bisikleti alanıdır. 8 kilometrelik bisiklet alanında düzenlenen yön bulma ve macera yarışmalarına da katılabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! İstanbul Otelleri

Kapadokya’da Dağ Bisikleti Nerede Yapılır?

Coğrafi yapısı bakımından dağ bisikletine en elverişli yerlerden bir diğeri de şüphesiz Kapadokya’dır. Eğer kısa mesafelerde sürüş deneyecekseniz Ürgüp, Göreme, Ortahisar arasında bir rota çizebilir, daha uzun süren bir macera için ise Derinkuyu ve Çardak adreslerini tercih edebilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Kapadokya Otelleri

Antalya’da Dağ Bisikleti Nerede Yapılır?

90 kilometrelik bir bisiklet parkuruna sahip olan Manavgat uluslararası maratonlara ev sahipliği yapmaktadır. Manavgat barajının çevresinde bulunan bu parkur yabancı sporcuların da uğrak noktasıdır.

Dağ bisikleti yapılacak yerler denilince akla gelen ilk adresleri bu şekilde topladık, iyi eğlenceler.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Antalya Otelleri