Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Dalyan Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Deniz Keyfi
  • Orman Kampı
  • Su Altı Sporları
  • Ekstrem Sporlar

Dünyadan Uzak Bir Yer

Ölüdeniz’in bu kadar ünlü olmasını sağlayan şeylerin başında Kelebekler Vadisi geliyor. Vadinin içinde olmanın ayrı, vadiye tepeden bakmanın ayrı keyif verdiği ortam, 80’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapmaktadır. Burası kelebeklerin koloni haline yaşadığı nadir yerlerden.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Doğa Anadan Torpilli Bir Tatil Merkezi

Muğla‘nın Fethiye ilçesinde bulunan Ölüdeniz, ülkemizin en ünlü tatil beldelerinden biridir. Vadinin civarındaki devasa yükseklikteki  kayalar sayesinde çevre kirliliği de buraya uğramadığı için her daim tertemizdir. Tabii vadideki işletmelerin desteği ve ziyaretçilerin özeni de yadsınamaz.

Kelebekler Vadisi bir sit alanı olduğundan imar iznine kapalı olması sebebiyle bugünkü doğallığını ve temizliğini koruyabilmiş. Akdeniz ikliminin bunaltıcılığından nasibini almayan vadi, sonbahar aylarında bile yazı yaşatıyor. Fethiye’de nadiren de olsa gelişen don olayı da burayı es geçmekte.

Bembeyaz kumsalı ile gelenler vazgeçemediği bir yer olan Kelebekler Vadisi’ni tamamlayan en güzel şey, kaynağı Faralya köyünde bulunan şelale. 50 metre yükseklikten akan, Akdeniz ile buluşma noktası Kelebekler Vadisi olan bu şelale vadiye etkileyici bir görüntü katıyor.

1987’de Güdürümsu ismiyle turizme açılan Kelebekler Vadisi’nde yetişen birçok endemik bitki türü de bulunmaktadır. Tarihi MÖ 4. yüzyıla kadar dayanan vadinin üst kısımlarındaki Faralya köyünde Likya Uygarlığı’nın izleri yer alıyor.

Kelebekler Vadisi Otelleri ve Konaklama

Bu izole tabiat bölgesinde konaklama yapmanın en yaygın şekli çadır kurmaktır. Geceleri sessizliğin tadını çıkarıp yıldızları izlerken uyku vakti geldiğinde çadırınızda dalga sesleriyle uykuya dalabilirsiniz.

Eğer tercihinizi otellerden yana kullanmak isterseniz de ortalama 1 km uzaklıktaki Faralya’da veya ortalama 15 km mesfedeki Fethiye’de bulunan otelleri tercih edebilirsiniz. Tüm seçenekler için hemen tıklayın.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Kelebekler Vadisi Nerededir? Nasıl Gidilir?

En yakın havalimanı olan Dalyan Havalimanı’na 55 km mesafede olan Kelebekler Vadisi’ne ulaşmak için havalimanından Fethiye Otogarına gelip Ölüdeniz dolmuşlarına binmelisiniz. Ölüdeniz’den ise vadi servisi hizmeti veren teknelerle yarım saatte ulaşılabiliyor.

Özel araçla gitmek isterseniz vadiye yakın bir yerde bırakıp yürümeniz gerekiyor.