Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Dalaman Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşü
  • Kültürel Gezi
  • Kamp

Dünya Ülkelerinin de Gözü Gibi Baktığı Likya Yolu

Ülkemizin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu olan Likya Yolu bugün 535 kilometreye kadar ulaştı. Fethiye’den başlayıp Antalya’da biten bu yol Teke Yarımadası olarak adlandırılan patikaların birleşiminden oluşmakta.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Başka Dünyalara Uzanan Bir Yol

Aynı zamanda bir yürüyüş parkuru olan Likya Yolu’nun bakımı sponsor firmalarca ve gönüllüler tarafından düzenli olarak yapılmaktadır. 1992’de Kate Clow tarafından hizmete sunulan bu yürüyüş yolu daha çok bir sefer güzergahına benziyor. Yol üstünde karşılaşacağınız birçok antik kent ve birbirinden farklı doğa harikası vardır.

Yürüyüş rotaları zorluk derecelerine göre değişiyor. Teke Yarımadası’nın geneli engebeli olduğundan çokça düzlük alanla karşılaşmayacaksınız. Bazı kısımların eğimi insanı zorlayabiliyor bu sebeple deneyimli kişilerden rota bilgisi alabilirsiniz. Likya Yolu’nda yazları cehennem sıcaklığı yaşanmadığından her mevsim yürüyüşe elverişli.

Likya Yolu’nda Gezilecek Tarihi Yerler

Bu tarihi yarımadada birçok tarihi eser ve antik kent yolunuza çıkacak. Yolun ilk bölümünde Sdyma, Uzunyurt (Faralya) Köyü, Pınara, Letoon, Xanthos kentleri, Dodurga Köyü, ve tarihi bir liman bölgesi olan Patara, ikinci bölümünde ise Apollonia, Chimera, Antiphellos, Simena, Limyra, Gagai, Melanippe, Myra, Gelidonia, Edrassa, Olympos,  Rhodiapolis, Rhodiapolis ve Phaselis bulunuyor.

Fethiye’ye 42 kilometre uzaklıkta bulunan, Seydikemer ilçesindeki Tlos Antik Kenti’ni de görmelisiniz. Likya coğrafyasının bilinen en eski yerleşimlerinden. Fethiye Arkeoloji Müzesi’nde Roma ve Helenistik Döneme ait çok özel parçalar bulunuyor.

İki Şehirden de Başlangıç Yapmak Mümkün

Yola Fethiye’den mi Antalya’dan mı başlayacağınız size kalmış. Eğer Fethiye’den ise Dalaman Havaalanı’ndan servislerle Hisarönü’ye gidip buradan yürüyüşe başlayabilirsiniz. Antalya Havaalanı’ndan ise servisle Geyikbayırı’na geçmelisiniz.

Likya Yolu Konaklama

Eğer 23 gün gibi bir süre ayırıp bu yolu tamamlamayı kafaya koyarsanız çoğu bölgede çadır kurup geceyi geçirebilir veya güzergahınıza göre pansiyon da bulabilirsiniz. Size en uygun adresleri görmek için tıklayınız.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster