Yayınlanma Tarihi:

Dalaman Kaplıcası

Muğla’ya bağlı Dalaman ilçesinde bulunan Dalaman Kaplıcası hem yaz hem kış turizminde yoğun rağbet gören adreslerden biridir. Ege ve Akdeniz’in ortak noktası olan Kükürtlü Göl kenarında bulunan kaplıca, denizle orman arasında muhteşem bir mevkide yer almaktadır.

Deniz seviyesinde bulunan Dalaman Kaplıcası’nın suyu; romatizma, cilt hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, kan dolaşımı bozuklukları, solunum yolları, kadın hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, eklem rahatsızlıkları ve kireçlenmeye iyi gelmektedir.

Dalaman’ın şifalı sularından faydalanırken hem gezebileceğiniz hem de denize girebileceğiniz birbirinden güzel yerler de bulunmaktadır.

Dalaman Kaplıcası’nda bulunan tek tesiste kapalı havuz, jakuzili kapalı havuz, Türk hamamı, şifalı çamur banyosu, aroma havuzu bulunmaktadır.

Doktor gözetiminde gerçekleşen terapiler arasında; fizyoterapi, talassoterapi, anti-stres ve anti-selülit programları, zayıflama programları, şifalı yosun, çamur kürleri, enerji kürleri bulunuyor.

Dalaman Kaplıcası; Dalaman merkeze 10 km, Fethiye ilçe merkezine 45 km, Muğla il merkezine ise 90 km mesafede yer alır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Dalaman Otelleri

Girmeler Kaplıcası

Fethiye Girmeler Kaplıcaları Makedonya Kralı Büyük İskender’in sularında dinlendiği ve şifa aradığı, antik dönemlerden günümüze dek gelen bir kaplıca olarak biliniyor.

Fethiye’ye 35, Muğla’ya 160, Dalaman Havaalanı’na ise 80 km mesafede bulunan Girmeler Kaplıcası denizden 120 metre yükseklikte yer almaktadır.

Girmeler mağarası içinde yer alan Girmeler Kaplıcası suyu, kaynağı 3 farklı nokta olan 36 derece sıcaklığında bir sudur. Doğal kaynaktan çıkan su üç mağaradan çıkmaktadır.

Derinliği 15 metre olan kaynaklardan birine 50 basamakla, 5 metre olan bir diğer mağaraya ile 20 basamakla iniliyor. Bu mağaradan 30 metre ilerdeki mağaranın derinliği ise 3 metredir. Mağaraların dibinde doğal havuzlar bulunmaktadır.

Klorür, sülfat, sodyum, kalsiyum, hidrojen sülfür, bromür ve karbondioksit içeren bu su mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelmekte olup idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır.

Kaplıcanın önünde 50 odası olan bir konaklama tesisi bulunuyor. Saklıkent yolu üzerinde Girmeler (eski adıyla Gebeler) köyünde bulunan kaplıcaya Fethiye merkezden kalkan minibüslerle 1 saatte ulaşabilirsiniz. Ancak bu minibüs seferleri yalnızca yazları çalışıyor.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Fethiye Otelleri

Sultaniye Kaplıcası

Ölemez Dağı’nın eteklerinde yer alan Sultaniye Kaplıcası Köyceğiz Gölü’nün hemen yanında bulunur. Her yıl yerli-yabancı yüzlerce turistin akın ettiği kaplıca, bir çamur bir de su havuzundan oluşmaktadır.

Türkiye’nin en yüksek radyoaktivite miktarına sahip olan kaplıcasıdır. 39 derecede kaynayan Sultaniye kaplıcası; radon (gençleştiren gaz), kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfür, kalsiyum klorür içermektedir.

Romatizmaya, cilt hastalıklarına, kan dolaşımı bozukluğuna, solunum yolu, kadın hastalıklarına, sinir sistemi, eklem rahatsızlıklarına, kireçlenmeye ve göz hastalıklarına iyi gelmektedir. Operasyonlar sonrası rehabilitasyonu da sağlar.

2000 yıllık Sultaniye Kaplıcası’nda Köyceğiz’in güzel havası eşliğinde siz de şifa bulabilirsiniz. Konaklama içinse oldukça hesaplı olan belediye işletmesini tercih edebilirsiniz. Tesiste kadın ve erkek için ayrı iki havuz, bir ortak havuz, bir de çocuk havuzu bulunuyor.

Fethiye’nin Köyceğiz ilçesinde bulunan Sultaniye Kaplıcası’na Dalyan ve Ekincik’ten kalkan günübirlik tekne turlarıyla veya toplu taşımayla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda Muğla kaplıca otelleri ve şifalı sularına dair bilgileri sizlerle paylaştık. Diğer şehirler ve şifalı kaplıcalar için aşağıdaki linkten termal turizm yazılarımızın tamamına ulaşabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Köyceğiz Otelleri